Kolo pro život přilákalo rekordní počet účastníků

Valtice – Rekordní počet - dva  tisíce čtyři sta závodníků přilákal na malebný jih Moravy druhý ročník Valtického cyklobraní Kooperativy. Valtický podnik se tak rekordním písmem zapsal do historie Kola pro život. Kromě několika stovek hobby jezdců se na startu představila i téměř kompletní česká bikerská špička.

Takový počet účastníků na startu největšího domácího seriálu závodů horských kol pořadatelé za třináctiletou historii Kola pro život nepamatují. Spojení kola, babího léta, vína a památek ale stačilo k tomu, aby valtický podnik bořil účastnické rekordy. „Pro nás je to teprve druhý ročník Kola pro život. Vloni jel manžel s dětmi sám, protože jsem byla na mateřské. Děti vedeme ke sportu a toto je ideální příležitost, jak vše skloubit,“ líbí se projekt i Pavle Kohoutkové.

Na start hlavního, dvaapadesátikilometrového závodu se kromě několika stovek hobby jezdců postavila i téměř kompletní česká bikerská špička. Napětí sliboval především očekávaný souboj dvou jezdců České spořitelny Specialized. Pavel Boudný i Kristián Hynek si v letošním seriálu připsali shodně po pěti vítězstvích. Valtické cyklobraní Kooperativy tak jednoho z nich mohlo výrazně přiblížit k celkovému triumfu.

Na závodě panovala příjemná atmosféra
Na závodě panovala příjemná atmosféra
Více fotek
  • Na závodě panovala příjemná atmosféra zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3969/396833.jpg
  • Tradičními favority byli jezdci České spořitelny Specialized zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3969/396831.jpg
  • Kdo neměl dost šlapání do pedálů, mohl vyzkoušet hrozny zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3969/396840.jpg
  • Špičkové zázemí závodníci ocenili k očistě sebe i kol zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3969/396839.jpg

Rovinatý profil trati v prvních kilometrech žádné velké trhání startovního pole nepřipustil. V téměř padesátičlenné vedoucí skupině se drželi všichni favorité. Kromě Boudného s Hynkem také loňský vítěz valtického závodu Zdeněk Mlynář, dvanáctý z londýnské olympiády Jan Škarnitzl či někdejší vítěz prologu na Giro d´Italia Jan Hruška. „Velkou část závodu nás jela velká skupina stále pohromadě, občas se zrychlilo, někdo odpadnul, ale opravdový boj začal až v závěru,“ viděl průběh přímo na sedle kola Pavel Boudný.

Pořadatelé letošního ročníku se oproti loňsku snažili o zatraktivnění trati. První zpestření nabídla letošní traťová novinka – vodní brod v pískovně. O konečném pořadí ale začala rozhodovat až vrchařská prémie. Tu obstaral půlkilometrový výstup na kopec Rajsna. Tam právě vicemistr Evropy v maratónu Boudný předvedl až překvapivě ostrý nástup a začal se svým soupeřům vzdalovat. Při průjezdu Kolonádou ho ostatní jezdci následovali až s třísetmetrovým odstupem. „Mně se tam jelo hodně špatně, nohy jsem měl zatavené. Myslel jsem si, že tam ani pořádně nevyjedu. Pavel tam nasadil ďábelské tempo,“ nebyl z vrchařské prémie příliš nadšený Kristián Hynek.

Pavlu Boudnému ale vrchařské vítězství sebralo příliš mnoho sil. Šanci k nástupu tak beze zbytku využil jeho týmový kolega Kristián Hynek. Po týden starém primátu z cyklistické části extrémního závodu Dolomitenmann tak mohl slavit i na výrazně rovinatější trati a ukázal, že přechod z rakouských hor do moravské nížiny zvládl bez problémů. V souboji o druhé místo vyřadila Boudného jezdecká chyba. S desetivteřinovým odstupem za vítězem spurtovali do cíle bok po boku Milan Spěšný a Zdeněk Mlynář. Pouhá jedna desetina sekundy nakonec rozhodla o stříbru pro Spěšného. „Ta trať si myslím byla hodně specifická. Nebyla tam žádná těžší stoupání, bylo to extrémně rychlé a rozhodovalo, kdo ušetřil síly na závěr,“ vylíčil průběh druhý muž v cíli Spěšný.

MUŽI 52 km – 1.místo:

Elite: Kristián Hynek (ČS – Specialized MTB Team) 1:32:03
M17: David Fajgara (Dračiska) 2:22:53
M19: Jan Strož (Alpine Pro – Author Team) 1:33.23
M30: David Kníže (Toyota Dolák MTB) 1:36:38
M40: Ivo Netík (Alpine Pro – Author Team) 1:37:16
M50: Václav Kocian (Author Masters) 1:41:05
M60: Petr Krupička (Symbio+ cycling) 1:49:50

 


Pozornost diváků upoutal navzdory svému umístění i sedmdesátý závodník v cíli. Z lyží si totiž na kolo odskočil někdejší mistr světa Martin Koukal. „Poslední dobou mám na kole najeto opravdu málo, tak bych uvítal, kdyby tam bylo víc kopců, protože na těch rovinách nemám natočeno. Trošku jsem trpěl, ale ono to k tomu patří, žádný závod není lehký,“ byl v cíli unavený český reprezentant Martin Koukal.

Mezi ženami zvládla trať s převýšení pět set sedmdesát osm metrů nejrychleji Denisa Stodůlková - týmová kolegyně Hynka s Boudným, která před druhou Kyptovou dojela s komfortním, téměř minutovým náskokem. „Ze začátku jsem jela spíš kolem třetího, čtvrtého místa, a tak postupně jsem se pět kilometrů před cílem posunula na první místo. Tak jsem si řekla, že už to musím dojet,“ prozradila vítězka Stodůlková.

ŽENY 52 km – 1.místo:

Z17: Eliška Dřímalová (NowiS Team centrum sportů) 2:13:49
Z19: Denisa Stodůlková (ČS – Specialized MTB Team) 1:50:23
Z30: Michaela Procházková (Cyklotrenink.com) 1:51:44
Z40: Leona Bušková (Toyota Dolák MTB) 2:00:00
Z50: Hana Kadlecová (Praha 415) 2:11:23


V šesti kategoriích Junior trophy svou obratnost a cyklistickou techniku poměřili i závodníci, kteří už dokážou pěkně zhurta šlápnout do pedálů. Náročnost trati jim dala pořádně zabrat, děti ale projevily snad ještě více urputnosti než profesionální jezdci. „Byla to dost těžká trasa, hlavně mezi stromy. Já jsem skončila na osmém místě a sestra na pátém,“ prozradila umístění Laura Hrubá.

Kolo pro život vděčí za svou pozici nejpopulárnějšího tuzemského závodu horských kol i oblíbeným fitness jízdám pro startující bez rozdílu věku nebo sportovních zkušeností. Jízda rodinného ražení podpořila uvolněnou a pohodovou atmosféru i ve Valticích. Kdo ještě neměl šlapání dost, mohl místo pedálů vyzkoušet svou kondici na čerstvých valtických hroznech. Týmy soutěžily o to, kdo dokáže našlapat nejvíce vína.

Závodníky teď čeká přesun z vinic do náročnějších kopců. Poslední díl letošního seriálu Kola pro život totiž obstará dvaadvacátého září Oderská Mlýnice České spořitelny. Tam bikery kromě konečných výsledků Kola pro život čeká i trasa s převýšením přes jedenáct set metrů.