Investigativní žurnalisté ze šestnácti evropských zemí se sešli v Ostravě

Na čtyřicet novinářů z Velké Británie, Moldávie, Maďarska, Slovinska, Švédska, Polska, Španělska, Rakouska, Švýcarska, Dánska, Bulharska, Gruzie, Chorvatska, Slovenska, Kosova a České republiky se ve dnech 19.-21. září 2012 sešlo na mezinárodním semináři Circom Regional, aby si vyměnili zkušenosti z práce na investigativních pořadech. Ve svých prezentacích komentovali ukázky programů, ve kterých se soustřeďují na závažné politické, společenské či hospodářské kauzy. Debatovali na téma etiky žurnalistické práce, legislativní opory v jednotlivých zemích i zpětné reakce.

Podstatná část jednání se odehrála v hotelu Vista v Ostravě. V rámci doprovodného programu navštívili účastníci národní kulturní památku Dolní oblast Vítkovice. Neopakovatelné dojmy si odnesli z multifunkční auly Gong (dřívější plynojem Vítkovických železáren z r. 1924), která se od letošního září plně otevřela pro vzdělávací, kulturní a kongresové akce.

CIRCOM
CIRCOM
Více fotek
  • CIRCOM zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3980/397903.jpg
  • CIRCOM zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3980/397907.jpg
  • CIRCOM zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3980/397906.jpg
  • CIRCOM zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3979/397900.jpg

Circom Regional sdružuje regionální stanice veřejnoprávních televizí v Evropě, reprezentantem českých regionálních studií v tomto sdružení je Televizní studio Ostrava, které se ujalo organizačního zajištění tohoto pracovního setkání. Jménem vedení České televize pozdravil účastníky semináře programový ředitel ČT Milan Fridrich.

„Lidé se tady od sebe navzájem učí, zdokonalují se ve své práci. A to hlavní je, že pak můžou spolupracovat i nadále, bez ohledu na hranice,“ říká bývalý editor BBC Wales Tony O’Shaugnessy.

Česká investigativní žurnalistika se mohla rozvíjet až po revoluci. Podle reportérů má teď díky mezinárodnímu workshopu možnost ukázat se světu. „Ten jazyk nás hrozně limituje a tohle je možnost ukázat lidem, že tady jsme, že děláme práci, kterou oni považují za užitečnou. Chválí nás, jak to děláme, i lidi z BBC, kde ta investigativní žurnalistika má delší tradici,“ tvrdí reportér ČT Marek Wollner.

Marek Wollner
Marek Wollner

Sdružení evropských regionálních veřejnoprávních televizí – CIRCOM – pořádá odborně zaměřené semináře několikrát do roka. V různých zemích Evropy.

Video Novináři se školí
video

Novináři se školí

http://www.youtube.com/user/circomregional

http://www.facebook.com/CircomRegional