Studenti proměnili podchod pod brněnským nádražím v galerii

Studenti výtvarného umění promění podchod pod brněnským hlavním nádražím v galerii. V nevlídném prostoru vytvoří přímo před zraky kolemjdoucích několik velkoformátových děl umístěných na panelech. Cílem je podle mluvčí Vysokého učení technického (VUT) Jitky Vanýskové zvelebit místo, jímž denně procházejí desetitisíce lidí.

Podchod patří mezi hlavní komunikační tepny v Brně, propojuje historické jádro města s jeho jižní částí a železniční nádraží s autobusovým.

První velkoformátová díla vytvoří příští týden studenti Fakulty výtvarných umění VUT spolu se svými kolegy z partnerské umělecké školy v Barceloně. Vernisáž se uskuteční dnes odpoledne. Díla v galerii nazvané Myšina chtějí umělci jednou za dva nebo tři měsíce obměňovat. Příští kolekci vytvoří na stejných plochách autoři vybraní odbornou porotou.

Peníze na výtvarné potřeby získali studenti prostřednictvím květnové aukce uměleckých děl svého učitele, malíře Petra Kvíčaly. Dražba vynesla téměř 130 000 korun. Projekt nové galerie podpořilo také město Brno a radnice čtvrti Brno-střed. "Cílem je upozornit na problematickou část veřejného prostoru města Brna a přispět Galerií Myšina k jeho kultivaci,“ vysvětlil záměr projektu Petr Kvíčala.