Policie rozbila metanolovou síť. Zatýkalo se i na jižní Moravě

Brno/Karlovy Vary - Karlovarská policie rozbila síť dealerů ovocné pálenky s metylalkoholem. V Karlovarském kraji a na Moravě zatkla celkem čtyři lidi. Skupina byla napojena na distributora z východu republiky, kterého už policisté stíhají. Na otravu metanolem již v Česku zemřelo 26 lidí.

Podle policejní mluvčí Karlovarského kraje Andrey Kávové už během noci ze středy na čtvrtek byli zadrženi první distributoři, u kterých bylo zajištěno množství lahví závadného alkoholu. Policie dostala ve středu odpoledne oznámení o otravě muže z Rovné na Sokolovsku. Následně našla kolem 20 litrů závadného alkoholu, v němž byl zjištěn metylalkohol zhruba desetinásobně převyšující povolenou mez.

Policisté zadrželi jednašedesátiletého muže z Karlových Varů, kde při domovní prohlídce zajistili 47 litrů, a padesátiletou ženu, která měla ve svém skladu přes 100 litrů alkoholu. Ve většině případů se jednalo o domácí pálenku, a to především meruňkovici, která byla distribuována v neoznačených lahvích od vína.

„Stopy ale vedly policisty stále dál, až do Mikulova, kde zadrželi ve spolupráci s tamními policisty muže, u něhož při domovní prohlídce našli 160 litrů alkoholu,“ uvedla mluvčí. Další dva muže zadrželi policisté v Hranicích na Moravě a ve Zlíně. „Zde policisté přišli na stopu, odkud byl veškerý alkohol dodáván. Narazili na muže, u něhož již působil tým Metyl,“ popsala mluvčí.

Karlovarským policistům se tak ve spolupráci s policisty z Brna, Břeclavi a Olomouce podařilo rozbít distribuční síť a zajistit 360 litrů alkoholu. U pěti zadržených osob je podezření pro ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, za což jim hrozí trest šest měsíců odnětí svobody.