Brno na týden provoní káva

Brno – Intenzivní vůně kávy provoní po celý týden Brno. Do druhého ročníku Týdne kávy se zapojilo 78 brněnských a jedna mimobrněnská kavárna. Vedle kvalitní kávy lákají pořadatelé na přednášky nebo kulturní program. Zahájení festivalu, který se koná od 1. do 7. října, připadlo na Mezinárodní den kávy.

Brno je městem kaváren s kvalitní kávou, shodují se pořadatelé i odborníci. „Kavárenská kultura vzkvétala už v dobách Československa a i předtím za Rakouska-Uherska do Brna za kávou jezdila vídeňská smetánka a šlechta,“ popsal člen Kávové asociace Jozef Augustýn.

Na kavárenskou historii Brna a současný boom kaváren chce kávový festival upozornit. A také Brňany pozvat do podniků, kde mohou ochutnat kávu nezvyklé přípravy a chuti. „Zaměřili jsme se na přípravu zdravé kávy a také na ochutnávku stoprocentní robusty, která v kavárnách většinou není moc k dostání. Máme připravený i kulturní program – nabídneme třeba dokumenty o kávě,“ poodhalila strategii kavárny Tivoli baristka Petra Barboříková.

„Specializujeme se na kvalitní přípravu výběrové kávy, takže jsme program naladili kávově,“ dodal Juraj Šipöcz z Cafe Mitte. Tady návštěvníkům nabídnou kávu vyrobenou za pomoci přetlaku ve vac potu. Podle odborníků jde o jeden z nejkrásnějších a na pohled nejlaboratornějších způsobů přípravy kávy.

Jozef Augustýn z Kávové asociace

„Ti, kteří pijí kávu, se rozdělují na dvě skupiny – první skupinu tvoří gurmáni, kteří kávu mít nemusí, ale když ji mají, tak si ji chtějí vychutnat se vším všudy. Těch je ale velmi málo. Na druhé straně je armáda milionů lidí, kteří pijí kávu jen kvůli kofeinu. Pijí startovací kávu, dopoledne se pak snaží nabudit další kávou jen proto, aby se udrželi při životě. Denně jsou schopní vypít sedm, ale i dvanáct káv.“


„Když vyjedete někam na dovolenou, tak pravděpodobnost, že dostanete tak kvalitní kávu jako v Brně, určitě není tak vysoká. Historie kavárenství je tady opravdu dlouhá, což chceme ukázat i na jednom z doprovodných programů, kdy zájemce provedeme po historických kavárnách,“ popsala zakladatelka akce Kateřina Eichlerová z občanského sdružení Kulturárium.

Kompletní program najdete na webu Týdne kávy.


Po celý týden Brno zažije rozmanité kávové akce. Například ve Vaňkovce bude denně prezentován příběh kávy od 10:00 do 18:00 a lektor Školy kávy Robert Trevisan bude předvádět, jak se má a může káva připravovat. Vaňkovka také nabídne kvalifikaci soutěže o Mistra kávy a bude se soutěžit o nejkrásnější „malování“ do cappuccina.