Martina Janková zahájila Bachem největší festival duchovní hudby v Česku

Ostrava - Bachovy kantáty v podání jedné z našich nejlepších sopranistek, sólistky opery v Curychu Martiny Jankové zazněl v Ostravě. Jejich koncertní provedení zahájily Svatováclavský hudební festival. Sopranistka vystoupila se souborem Collegium 1704, který dnes patří k nejlepším v Evropě. Svatováclavský hudební festival začal v pátek a je největší akcí zaměřenou na duchovní hudbu v zemi.

Sopranistka Martina Janková a dirigent Václav Lux vystudovali na stejné hudební akademii v Basileji. Zatímco pěvkyně zůstala ve Švýcarsku, kde si vybudovala mezinárodní kariéru, dirigent Václav Luks založil v Praze soubor Collegium 1704. Před  třemi lety spolu provedli jedno z Händlových oratorií. A už tehdy přišel ředitel Svatováclavského festivalu Igor Františák s další nabídkou.

„Říkal, že by chtěl, abych si u něho zazpívala Bacha. Odpověděla jsem, že Bach je sice těžký, ale ráda,“ vzpomíná Jaknková na dobu, kdy se rozhodla na festivalu v Moravskoslezském kraji účinkovat.

Video Reportáž Heleny Dohnalové
video

Reportáž Heleny Dohnalové

Dirigent Collegia 1704 Václav Luks zdůraznil, že Bachova hudba je velmi barevná, ale že se jinak hrála v katolické a jinak v luteránské části Německa. „Já se snažím, aby byl Bach barevný,“ uvedl Luks.

Dirigent s pěvkyní vybrali duchovní i světské kantáty. Sáhli také  po jedné z nejznámějších z názvem Ich habe genug, kterou Bach složil pro Svátek očišťování Panny Marie. Sólový part byl ale napsaný pro bas.

Soubor Collegium 1704 s Václavem Luksem je stálým hostem Svatováclavského festivalu. Ten ale nabídne i mnohé další interprety a sólisty. Třeba recitál talentovaného mladého houslisty Josefa Špačka, Pražskou komorní filharmonii, francouzského flétnistu Phillipa Bernolda nebo norský soubor Currentes, který se specializuje na hudbu středověku a renesance.