Obchodníky z vyhořelé tržnice zachránila solidarita kolegů

Brno - Začít zcela od základů. To museli mnozí vietnamští podnikatelé, kteří mají obchody či restaurace v brněnské tržnici v Olomoucké ulici. A ne jednou, ale hned dvakrát. S odstupem pouhého roku totiž tržnice před třemi týdny opět vyhořela. Škody dosahují téměř k deseti milionům korun. Místo pojišťovny trhovcům ihned pomohli jejich kolegové a přátelé. Ve sbírce vybrali půl milionu korun. O této neobvyklé pomoci a solidaritě ale mluvit nechtějí.

Požár v noci z devátého na desátého září zničil zděnou budovu tržnice v Olomoucké ulici. Paradoxně tu jedinou, která přečkala loňský oheň. Škody vyčíslili majitelé až na deset milionů korun. Zničeny jsou budovy i zboží. Majitelé však od pojišťovny neuvidí ani korunu. Nebyli pojištěni. „Je potřeba podotknout, že budova ani zboží nebyly pojištěny, protože pojišťovna je odmítla pojistit,“ upozornil právní zástupce majitele areálu Zdeněk Joukl.

Ačkoliv by tato opakovaná tragédie řadu lidí od podnikání odradila, v tržnici už se opět začíná pracovat a prodávat. „V současné době jsou tam zřízeny provizorní prostory, aby alespoň někteří z nájemců měli práci,“ uvedl Joukl.

Mezi trhovci se navíc zvedla vlna solidarity a pro kolegy, kterým zboží shořelo, uspořádali sbírku. „Stejně jako minule se prodejci mezi sebou domluvili a udělali sbírku. Výtěžek byl rozdělen a předán trhovcům, kterým shořelo zboží a kteří nemají místo pro podnikání,“ řekl Joukl. Celkem lidé z tržnice mezi sebou vybrali půl milionu korun. Řada z nich také poskytla kus vlastního místa, aby měli obchodníci z vyhořelé budovy kde prodávat. O své pomoci se ale mluvit zdráhají.

Jedním z těch, kterým by peníze ze sbírky měly pomoct, je i Jiên Le. Podle vlastních slov mu v postatě nezbylo nic. Aby uživil rodinu, prodává alespoň asijské potraviny v půjčené dodávce. „Musím prodávat v autě, abych vydělal trochu peněz pro děti, které chodí do školy. Jinak mi nezbývá než počkat, až postaví novou budovu,“ popsal svou situaci Jiên. Podle něj ale pro rýži či čaj z Asie chodí příliš málo lidí.

Hořet zřejmě nezačalo v areálu

Místo, kde ještě před měsícem stály obchody a bistra, teď zeje prázdnotou. Vlastníci se musí rozhodnout, zda ponechají pozemek volný, nebo budovy znovu postaví. „Připravuje se projektová dokumentace, aby majitelé objektu věděli, kolik by stála opětovná výstavba této části,“ uvedl Joukl.

Ačkoliv ještě vyšetřování nebylo ukončeno, podle Joukla neoficiální informace nasvědčují tomu, že se jednalo buď o nedbalost, nebo úmyslné zapálení. Došlo k němu ale mimo areál tržnice. „To znamená, že to nebyla ani závada na elektroinstalaci, ani nedbalost uvnitř objektu,“ dodal Joukl.

V tržnici začalo hořet 10. září kolem půlnoci. I přes snahu osmi desítek hasičů nakonec celá jedna hala lehla popelem. Hasiči museli vyhlásit nejvyšší stupeň poplachu. Požár, který zasáhl prodejní tržnici, sklady i vietnamské bufety, se podařilo uhasit až po šesti hodinách. Hasičům se ale podařilo zabránit rozšíření ohně na elektrorozvodnu a sousední pavilony. Torzo nepojištěného objektu srovnala těžká technika se zemí.

Jeden z největších požárů vůbec 

13. ledna 2011, krátce před osmou hodinou večer, vyjeli jihomoravští hasiči k největšímu požáru, jaký region v loňském roce zažil. V plamenech se tehdy ocitlo 7 prodejních hal. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu, na místo jich přijelo 169. Na požářišti se během 12 hodin vystřídalo 22 zásahových vozů. Nakonec se hasičům podařilo zachránit 4 další haly, oheň se na ně nerozšířil. I tak byla škoda vyčíslena na 60 milionů korun. 

Celému neštěstí zvenku přihlížely stovky Vietnamců, kteří měli v halách veškerý majetek. Právě jejich krajan byl tím, kdo oheň způsobil. V březnu letošního roku Městský soud v Brně v nepřítomnosti odsoudil dvaapadesátiletého Vietnamce ke tříleté podmínce. Podle vyšetřování chtěl muž ke dveřím svého krámku plného oblečení přivařit petlici. Jeho neopatrností lehlo popelem sedm z jedenácti prodejních hal a více než čtyři stovky trhovců přišly o svoji obživu.