Studenti knihovnictví pomohli znovu otevřít zrušenou pobočku knihovny

Brno – Čtenáři Mahenovy knihovny, kteří na konci ledna přišli o pobočku v Křížové ulici, mají důvod k oslavě. Díky spolupráci knihovny se studenty knihovnictví Masarykovy univerzity se ji teď znovu podařilo otevřít. Provoz bude levnější díky tomu, že studenti budou knihy půjčovat během své praxe zdarma.

Uzavřená pobočka znovu otevře svoje pomyslné brány dvakrát v týdnu. Studenti knihovnictví Masarykovy univerzity v Brně chtěli knihovně vdechnout novou tvář. „Tato pobočka je výjimečná tím, že tým knihovníků tvoří studenti, ale je jedinečná také svojí koncepcí - snažili jsme se vytvořit spíše obývací pokojíček než budovu, kam si anonymně jen přijdete půjčit knížky a zase odejdete,“ popsala studentka Sylvie Strýčková.

Budoucí knihovníci chtějí pořádat výstavy nebo netradiční autorská čtení, při kterých se využijí moderní technologie nebo dobrovolníci. „Snahou je, aby to nebyla klasická pobočka. Tím, že tady dochází ke spojení s akademickým prostředím, tak se budeme snažit dělat inovativní věci tak, abychom je mohli pomocí metodiky nebo článků předávat dál do oboru,“ vysvětlil záměr vedoucí Kabinetu informačních studií a knihovnictví Petr Škyřík.

Pobočka v Křížové ulici bude otevřená každé pondělí a středu od 14 do 18 hodin.


Mahenova knihovna musela na konci ledna kvůli drastickým škrtům uzavřít hned čtyři pobočky. Vedení knihovny se snažilo najít způsob, jak oblíbenou pobočku otevřít s co nejnižšími náklady. „Každý experiment má svá pro a proti. Byli ti, kteří nás od toho zrazovali. Já si myslím, že je to velmi sympatická věc, ale jsme teprve na začátku. Důležité je, aby pobočka fungovala stabilně, a veřejnost, která mezitím možná začala chodit jinam, se zase vrátila,“ řekla ředitelka knihovny Libuše Nivnická. Vedení knihovny také doufá, že znovu také naváže spolupráci se školami.

Stálý fond v pobočce tvoří 13 tisíc svazků knih a vedle široké nabídky beletrie a naučné literatury nabídne čtenářům i bezplatný přístup k internetu.