Na jižní Moravě poklesl počet míst vytipovaných pro přehrady

Brno - Stát výrazně omezil svoje plány na stavby přehrad a vodních nádrží. Ještě před osmi lety zahrnovaly mapy povodí v Česku 206 lokalit vytipovaných pro zaplavení vodou. Obce a města si ale peticemi a protesty vybojovaly snížení tohoto počtu na 69. Největší odpor vzbudily plány právě na jižní Moravě.

Tahounem protestů byla jižní Morava, kde by pod vodou zmizely celé obce, chatařské kolonie nebo chráněná území. „Reakce občanů byla silně negativní, to si každý dokáže představit,“ zhodnotil místostarosta Holubic Jiří Pindryč (nez).

Radnicím plány povodí komplikovaly především rozvoj - nemohly stavět. Vlna protestů nakonec donutila vodohospodáře seškrtat seznam plánovaných vodních nádrží z 206 na současných 69. Například v Holubicích se na místě, kde mělo být dno vodní nádrže, začaly stavět rodinné domy.

Přehradní rezervy musí ale dál držet všech 13 krajů. Nejvíc ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Na seznamu zůstaly i jihomoravské Vysočany a Čučice. „Hráz by měla být někde tady, přepaží celé údolí s tím, že proti proudu máme chatovou oblast,“ popsal starosta Čučic Martin Jacko (nez.).

Je to hudba budoucnosti, myslí si místní. „Nevidíme to jako reálnou záležitost, v příštích padesáti letech určitě ne,“ potvrdil majitel chaty v Čučicích.

/*json*/{"map":{"lat":49.127364636719,"lng":16.309204101562,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.13904576012,"lng":16.282424926758,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Sami vodohospodáři popírají, že by některou z vybraných oblastí zaplavila voda v příštích padesáti letech. Využít je chtějí jen tehdy, pokud nastane okamžitý nedostatek vody kvůli dlouhodobému suchu.