Kuba: Doba je turbulentní, Evropa v ní ztrácí konkurenceschopnost

Praha – Evropská civilizace je vystavena zcela nové situaci, na kterou není zvyklá. Dlouhodobě se těšila ekonomickému růstu a s nástupem východní konkurence snadno ztrácí dech. V pořadu Interview ČT24 to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Právě tomuto trendu se ale budou muset přizpůsobit i samotní politici a najít jiné koncepty, než je tradiční dělení na pravici a levici, které by společnost uspokojily.

Podle Kuby současná situace přináší celé Evropě mnoho neočekávaných překážek. „Tato doba je velmi turbulentní. Jsme v České republice vystaveni naprosto nové situaci, na kterou Evropa nebyla zvyklá,“ dodal. Upozornil také, že evropská kultura byla vystavena dlouhodobému růstu se stabilním sociálním systémem. „Dnes se doba mění. V Evropě vedle nás vyrůstají konkurenti, kteří pro nás dříve nebyli zajímaví. Dnes na východě vyrobí zboží, které jsme dříve uměli jenom my,“ podotkl.

Právě tato situace vytváří na celou civilizaci tlak, který se následně přesouvá na bedra politiků. „Budou muset najít konsensus, směr, který bude definovat, kam dál. Už nebudou fungovat ta stará pravicovo-levicová klišé a budeme muset přijít s novým obsahem politiky,“ dodal Kuba.

Rebelující poslanci přicházejí na schůzku
Zdroj: ČT24

Doufám, že ODS dodrží koaliční závazky

I přesto, že má vláda v současné době problém sehnat v poslanecké sněmovně 101 hlasů, nemyslí si Kuba, že by prožívala nejhorší krizi za celou dobu existence Nečasova kabinetu. ODS si je ale plně vědoma, že tuto krizi způsobili částečně i její poslanci. „Stále věřím, že ODS zůstane stranou, která dodrží své koaliční závazky,“ dodal. Doufá také, že vláda hlasování o daňovém balíčku přestojí.

Od vyjednávací skupiny s rebelujícími poslanci čeká, že dohodne jejich podporu pro všechny další koaliční projekty. „Debata přece nemůže být postavena pouze na schválení jednoho balíčku. Musí být postavena na tom, že ODS a její poslanecký klub přináší těch stabilních 51 hlasů, které dokáže nabídnout pro všechny koaliční dohodnuté procesy,“ doplnil.

Kuba zároveň přiznal, že se zvyšováním DPH má problém víc členů ODS. „Rozumím tomu, pro řadu z nás, řadu členů ODS, to není dobrá zpráva, zvyšování daní (…) My se ale dostáváme do situace, kdy se veřejné rozpočty významně mění a úplně neodpovídají tomu, jak se celý veřejný sektor vyvíjí,“ uvedl.