Kominíkům začala sezona

Ostrava - Kominíci mají plné ruce práce. Začala topná sezóna a lidé si často na poslední chvíli uvědomují, že si musí nechat zkontrolovat komín. Společenstvo kominíků ale majitele domů upozorňuje, aby se měli na pozoru před falešnými kominíky.

Je devět ráno a Antonín Papík vyráží do práce. Kam jinam než na komín. Denně jich vyčistí kolem desíti. Kontrola začíná u samotného kotle, kde kominík zjišťuje stav kouřovodu. A pak se jde na střechu. A tady se odehrává hlavní část – čištění komína. Minimálně jednou ročně si komín musí nechat zkontrolovat každý. Největší zájem o kominické služby bývá teď na podzim. „Nechávám si čistit komíny, aby byly funkční a z bezpečnostních důvodů. A taky kvůli pojišťovny, kdyby se něco stalo, tak pojišťovna mi nic nedá,“ říká majitel domu Jaroslav Jurášek. Lidé by stav svých komínů rozhodně podceňovat neměli. Zanesený nebo poškozený komín totiž bývá podle hasičů častou příčinou požárů. „Hasiči v MSK vyjíždějí každoročně zhruba ke 120 požárům, které způsobila špatná topidla, špatné spalinové cesty i špatné komíny,“ potvrdil mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela. Dávejte si ale pozor, komu otevíráte dveře, varuje Společenstvo kominíků. Ne všichni, kteří se za kominíka vydávají, mají potřebné vyučení.

Společenstvo kominíků České republiky se teď schází se zástupci hasičů a ministerstva vnitra. Chce prosadit úpravu živnostenského zákona, aby kominíka mohl dělat jen kvalifikovaný odborník.