Volby do krajských zastupitelstev a Senátu, den druhý

Jihomoravský a Zlínský kraj - Česko dnes čeká druhý den letošních krajských voleb, které jsou na třetině území spojeny s prvním kolem voleb do Senátu. Využít jej může většina českých voličů, kteří v pátek nenašli cestu do volebních místností. Jejich hlasy ovlivní sestavení vlády v regionech na příští čtyři roky. Rozhodnou o tom, zda sociální demokraté budou mít šanci obhájit hejtmanská křesla a obnoví si většinu v horní komoře Parlamentu. Volební místnosti dnes budou otevřeny od 08:00 do 14:00. Pak se uzavřou a volební komisaři začnou hlasy sčítat. Kromě Újezdu u Černé Hory, kde se urny kvůli obecním volbám otevřou až po desáté hodině večer.

Výsledky hlasování budou následně Českým statistickým úřadem zveřejňovány na serveru www.volby.cz. V krajských volbách se pokouší voličskou přízeň získat přes 11 300 kandidátů, které do souboje o 675 křesel vyslalo 68 stran a hnutí. Vítězství ve všech krajích obhajuje ČSSD. V senátních volbách, kde o 27 křesel usiluje 233 kandidátů, chce ODS uhájit pozice alespoň ve 14 obvodech, ČSSD v sedmi, KDU-ČSL ve třech a komunisté v jednom. O znovuzvolení ve zbývajících sedmi obvodech se pokoušejí kandidáti menších stran a hnutí. Voliči si do volebních místností musí vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komisaři mohli ověřit jejich totožnost a právo volit.

V Jihomoravském kraji budou lidé ve více než 1 400 volebních místnostech vybírat 65 členů zastupitelstva. Na výběr budou mít z 23 kandidujících subjektů, obyvatelé Břeclavi a části Brna navíc volí i dva senátory. Zlínský kraj je menší, má proto jenom 45 zastupitelských křesel, o která se uchází celkem 22 politických subjektů. I v tomto regionu budou někteří volit svého senátora, a to lidé na Zlínsku a Vsetínsku. Pokud nikdo ze senátních kandidátů v prvním kole nezíská nadpoloviční většinu hlasů, čeká voliče o týden později druhé kolo, kdy budou vybírat ze dvou nejúspěšnějších kandidátů.

Jak na hlasování? Letošní volby přinesly pár novinek

KroužkováníHlavní letošní novinkou jsou voličské průkazy. Poprvé v historii krajských voleb nemusí lidé volit tam, kde bydlí. Kdo si na úřadě vyřídil voličský průkaz, může jít hlasovat i jinde, ale jen ve svém kraji. Totéž platí i pro volby senátní, s voličským průkazem lze volit kdekoliv v celém příslušném obvodu.

Hlasování do Senátu je jednoduché. Na každém lístku je jenom jedno jméno, volič si tedy vybere svého favorita, vloží lístek do obálky a ten vhodí do urny. S krajským zastupitelstvem je situace komplikovanější. I tady do obálky může volič vložit maximálně jeden lístek, ale má dvě možnosti: buď na něm nebude nic upravovat, a podpoří tak celou stranu, nebo zakroužkuje maximálně čtyři kandidáty, kterým pak dá svůj preferenční hlas.


Nejvyšší volební účast v zemi hlásí k 17:00 největší volební okrsek v republice, jímž je Vojenský újezd Březina na Vyškovsku. Rozkládá se asi na 16 000 hektarech a má jen tři obyvatele. Krátce po otevření volební místnosti jeden odvolil, a volební účast se tak raketově dostala na závratných 33 procent, řekla zástupkyně přednosty újezdu Emilia Šebestová. Újezd tvoří vojenský prostor, v němž se konají cvičení. Jde o hustě zalesněnou část Drahanské vrchoviny.

Volby
Volby

Na odlehlých samotách tam žijí hajní, popřípadě zaměstnanci vojenských lesů. Aby mohli odvolit, musejí jet do volební místnosti autem 20 až 30 kilometrů. Nachází se v hlavní vstupní budově do vojenského vyškovského areálu. V komisi zasedají čtyři ženy. Březinští mají volby trošku jiné než ostatní. Členky komise pro ně obvykle pečou koláče, aby se po jízdě až do Vyškova občerstvili. „Počítáme s účastí někde mezi sto až 200 procenty. Máme informace, že by měli odvolit všichni obyvatelé újezdu, a navíc jsme slyšely, že nám přijde přihodit obálky do urny i několik lidí na voličský průkaz, aby nás podpořili,“ dodala Šebestová.