Brněnská stěna Rajče určila pavoučí vládce

Brno - Česká lezecká elita s výjimkou Adama Ondry si nenechala ujít domácí šampionát v lezení na obtížnost. Na brněnské stěně Rajče se dařilo hlavně domácím reprezentantkám Andree Pavlincové a Ivě Vejmolové. Titul republikového mistra po dvou letech získal opět Martin Stráník.

Startovní pole Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost čítalo deset žen a osmnáct mužů, mezi kterými chyběl český fenomén tohoto sportu Adam Ondra. Ten si dal pro letošní sezónu od závodění na stěně pauzu. I bez nejlepšího domácího lezce ale slibovaly parametry dostatečně vysoké i klenuté stěny Rajče kvalitní podívanou. Cesty navíc připravoval jediný český certifikovaný stavěč Jan Zbranek, kterému asistoval Viktor Pařízek – hlavní stavěč cest z loňského šampionátu.

Stavěči pro závodníky nachystali v semifinále dlouhou cestu obtížnosti 7c, která měla prověřit především silovou vytrvalost. Samotného konce semifinálové cesty dosáhli hned čtyři lezci – Tomáš Binter, Petr Solanský, Roman Kučera a největší hvězda mistrovství Martin Stráník. Ten se sice už dva roky věnuje především boulderingu, ale domácí šampionát v lezení na obtížnost si nenechal ujít. Jako jediný dokázal dosáhnout topu i v obou kvalifikačních cestách. „Ta semifinálová cesta byla dost dlouhá, vytrvalostní, což mně moc nesedí, ale naštěstí jsem ji vylezl do topu, takže spokojenost,“ popsal Martin Stráník.

Největším překvapením v ženské kategorii byla Monika Brkalová, která začala s lezením teprve před dvěma lety. A svými výkony v kvalifikaci dokonce zamezila tomu, aby se do finále podívala reprezentantka Eva Křížová. Po zranění se na finálové cestě předvedla i Silvie Rajfová. Česká reprezentantka v boulderingu skončila letos na mistrovství světa v Paříži 43. a v Brně skončila pátá.

Obhájkyně mistrovského titulu Tereza Svobodová se musela v jihomoravské metropoli spokojit s bronzovou příčkou. Překvapení ženského finále obstarala Iva Vejmolová, která po zranění na své domovské stěně Rajče skončila až u posledního kroku, a dosáhla tak na titul vicemistryně. „Já jsem tady vůbec neměla být, na poslední chvíli jsem se rozhodla a jsem moc ráda, že jsem nakonec závodila. Rozhodně jsem nečekala, že dopadnu takhle dobře,“ neskrývala překvapení ze svého úspěchu Iva Vejmolová.

Vedoucí žena českého poháru Andrea Pavlincová se na finálové cestě představila jako poslední a diváci mohli pozorovat opravdu úspěšné zdolání cesty par excellence, z kterého měla jistě radost i její trenérka Helena Lipenská. Ta skončila ve finále na šestém místě. Andrea Pavlincová se na top vytáhla v osmičlenné konkurenci jako jediná a k vítězství v českém poháru tak přidala i republikový primát. „Nejtěžší okamžik byl, když se nastupovalo do stropu, kde se různě přehazovaly nohy, ale nakonec se to dalo,“ řekla republiková šampiónka.

Zraky desítek diváků se poté už obrátily k vrcholu celého mistrovství – finále mužů. Osmička závodníků musela zdolat cestu rozhodně větších silových nároků než nabídlo semifinále. „Finálová cesta byla docela zajímavá. Postavili jsme ji ve čtvrtek a původně byla o dost těžší. Jak jsme viděli kvalifikaci, tak jsme ji rychle začali zlehčovat a tvořilo to takové zajímavé bouldry, že jsme tam přidali trošičku větší chyty,“ okomentoval certifikovaný stavěč IFSC Jan Zbranek.

V mužském finále využil své boulderingové zkušenosti největší favorit Martin Stráník. Komplexní lezec, který se ve světovém poháru už tradičně objevuje v semifinále, jako jediný dosáhl na poslední chyt cesty obtížnosti 8b. „Co se týče náročnosti, nejtěžší byl ten začátek. Pak už to byla série lehčích kroků, ale bylo jich hodně, takže člověk byl víc a víc unavený,“ sdělil republikový mistr Stráník.

Republikový šampionát byl zároveň i posledním, čtvrtým závodem v rámci českého poháru. Hned první rok, kdy startuje mezi dospělými, ve svůj triumf proměnil Tomáš Binter. „Já jsem už odmalička začal s tím, že každé místo, které udělám, je dobré. Nikdy jsem si nemyslel, že bych třeba mohl lézt na mistrovství světa nebo vyhrát český pohár. Proto je pro mě samozřejmě nádherné, že jsem se dostal někam, kam jsem ani netušil, že to půjde,“ splnil si svůj sen vítěz českého poháru Tomáš Binter.