Ostravská činohra si vybrala osvědčenou komedii - Wildeho Filipa

Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské uvede v premiéře konverzační komedii Oskara Wildea Jak důležité je mít Filipa. Režie se ujal hostující Vít Vencl, v hlavních rolích se divákům představí Vladimír Polák a Igor Orozovič, jejich lásky ztvární Andrea Mohylová a Petra Lorencová.

Jack Worthing žije na anglickém venkově a je poručníkem své schovanky Cecílie. Aby měl občas záminku vyrazit si do Londýna, vymyslí si svého mladšího bratra Filipa. Za něj se pak v Londýně vydává.

„Hlavní město je koncentrace hříchu, takže aby neupadl v podezření, že nemá tak vysoké morální zásady, vymyslí si mladšího bratra Filipa,“ vysvětloval představitel Jacka Worthinga Vladimír Polák.

Každá lež má ale krátké nohy. Neexistujícího bratra Filipa se snaží zneužít Jackův nejlepší přítel a příběh se tak zamotává.

„Jackův přítel Alegernon využije mýtického bratra k tomu, aby se vetřel do jeho domácnosti a pokusil se svést jeho schovanku. To je veseloherní zápletka jak má být,“ řekl řežisér představení Vít Vencl.

Igor Orozovič hraje Algernona. Ten se příliš dobře necítí v upjaté atmosféře pravidel a vysoké morálky. „Víc ho baví chaos, kterým to všechno záměrně narušuje,“ řekl Orozovič.

Přestože Oscar Wilde napsal tuto komedii za pouhé tři týdny, její premiéra v roce 1895 zaznamenala nebývalý úspěch. A publikum oslovuje i po více než sto letech.

Premiéra slavné komedie je v Ostravě dnes večer.