Policie obvinila jednatele Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku

Zlín - Policie obvinila jednatele Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavla
Čanigu. Potvrdil to zlínský státní zástupce Roman Kafka. Ode dneška navíc nesmí být na trhu k dostání Originál tuzemák od Likérky Drak, který letos vyexpedovala společnost Verdana. Inspekce zjistila, že v lahvích tuzemáku nalezených ve skladu Verdany rozbory prokázaly 50 procent jedovatého metylalkoholu.

„Počínaje čtvrtkem by lidé v obchodech láhve s tímto alkoholem neměli nalézt,“ upozornil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Lidé, kteří mají doma láhve s nápojem Originál tuzemák od Likérky Drak distribuovaný Verdanou od letošního 1. ledna, by podle něj „měli být opatrní“.

Mluvčí uvedl, že tento druh tuzemáku by se do maloobchodní sítě neměl vůbec dostat, ale připustil, že se jeho distribucí zabývali lidé, kteří předpisy a zákony příliš nedodržovali, takže nelze vyloučit, že by v některých obchodech být mohl.

Policie kvůli nálezu lahví s jedovatým alkoholem, které objevila ve skladu Verdany ve Zlíně na Rybníkách, už v úterý zadržela jednatele Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavla Čanigu. Po jednateli její výhradní distribuční firmy Verdana – Robertu Sedlaříkovi vyhlásila celostátní pátrání. Podle krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové je dvaačtyřicetiletý Čaniga podezřelý z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Tuzemák o obsahu 0,42 litru byl nalezen na konci září ve skladu společnosti Verdana ve Zlíně v bývalém areálu Svitu. Celkem se jednalo o 7 600 lahví. Podle mluvčího SZPI by nalezené množství dokázalo usmrtit tisíce lidí. Výrobce měl lihovinu připravenou k distribuci do maloobchodní sítě.