Prominentní značku dostane policejní vůz. Úřad tím porušil předpisy

Břeclav - Nepřípustné manipulace s registračními značkami se dopustil odbor dopravy břeclavské radnice. Na přání vedení města přednostně přidělil takzvanou espézetku autu městské policie. Jednal tak navzdory doporučení Ministerstva dopravy a zároveň tím porušil vnitřní předpisy radnice.

Jedinečná „espézetka“ 8B8 8888 dorazila na břeclavskou radnici v zapečetěné krabici už koncem července. Tehdy ještě mluvčí břeclavského městského úřadu Eliška Windová ujišťovala, že ji může získat kdokoliv. „Žádné výjimky při udělování této registrační značky radnice neudělá, ani zřejmě nevyhlásí termín, kdy se bude značka přidělovat,“ řekla tehdy.

Město dokonce uvažovalo, že značku vydraží a peníze půjdou na dobročinné účely, to ale neumožňuje zákon. Koncem září padlo rozhodnutí, že značku získá tamní městská policie na své nové služební auto. „Už dříve se začalo spekulovat o tom, že tuto značku dostane někdo protekčně, čemuž jsme takto chtěli zabránit,“ uvedla dnes Windová.

Radnice se ale sama dopustila protekce, protože pravidla odboru dopravy takzvané „vyzobnutí“ registrační značky neumožňují.

Značky si vybrali i na brněnském magistrátu

Podezření z protekce při přidělování registračních značek leží už tři roky také na brněnském magistrátu. Primátor a jeho náměstci získali tehdy na svá služební auta řadu čísel začínající jedničkou.

„Zaměstnankyně takzvaně vyfasuje na týden určitý počet registračních značek a musí je vydat tak, jak jí přijdou pod ruku,“ vysvětlil systém přidělování značek vedoucí dopravního odboru Magistrátu města Brna Ladislav Prudil.

„Ten, kdo přišel zařizovat značky pro magistrát, měl zrovna takové štěstí, že byly na řadě čísla 001 až 005?“ otázal se ho přímo redaktor ČT Brno Michal Šebela. Na tuto otázku však Prudil pouze pokrčil rameny. „Jsou takové životní situace, že lidé mívají štěstí,“ odvětil.

Zamezit machinacím pomůže až novela zákona, která za poplatek umožní získat espézetku na přání. Poslanecká sněmovna o ní má hlasovat už na své příští schůzi.