Restaurátorky zachraňují v Drnholci vzácné renesanční fresky

Drnholec (Mikulovsko) – Když před třemi lety začali dělníci opravovat starou radnici v Drnholci na Mikulovsku, odhalili nečekané překvapení – renesanční malby. Vedení městyse se teď podařilo sehnat peníze na zrestaurování vzácných fresek s vinařskými motivy z konce 16. století.

Tenké štětce – to jsou hlavní pracovní nástroje dvou restaurátorek, které se pustily do renovace a čištění vzácných renesančních maleb. Snaží se co nejméně vzorů domalovávat, aby freskám zůstala původní patina. „Dokončili jsme etapu snímání povrchových nečistot. V tuhle chvíli po konzultaci s památkáři zkoušíme míru retuší. Zkoumáme, do jaké míry provádět rekonstrukce, aby byl výsledek co nejpůvodnější,“ popsala restaurátorka Magdaléna Rečová.

Zrestaurování maleb stojí 300 tisíc korun, polovinu nákladů zaplatí Ministerstvo kultury, zbytek musí městys uhradit z vlastního rozpočtu. Drnholec se do záchrany maleb pustil už před třemi lety, za zakonzervování maleb už tehdy zaplatil 300 tisíc korun.

Malby objevili dělníci v prvním patře historické budovy při bourání podhledů stropu. „Vznik maleb je datován na přelom 16. a 17. století, což by odpovídalo vzniku radnice v roce 1591,“ popsal vedoucí odboru památkové péče mikulovského magistrátu Josef Hromek.

Svým stářím i umístěním se malby řadí mezi unikáty regionu. Podle památkářů jsou renesanční stropy jen dva – oba jsou ale v měšťanských domech soukromníků v Mikulově, a tak je návštěvníci města nemohou vidět.

Stará radnice v Drnholci
Zdroj: ČT Brno
Autor: Michal Šebela

Stará radnice prošla v uplynulých letech kompletní rekonstrukcí. Budovu bylo nutné nejprve staticky zpevnit, teprve poté mohla začít záchrana shnilých trámů, prken, a především maleb. Náklady se vyšplhaly na 15 milionů korun. Budova by se měla otevřít pro veřejnost už příští rok. „Plánujeme tady kulturně-informační centrum s půjčovnou kol, veřejným WC a dole možná zřídíme obecní vinotéku,“ popsal starosta Jan Ivičič. V prvním patře, kde stropy zdobí fresky, vznikne obřadní síň a výstavní a kulturní sál.

/*json*/{"map":{"lat":48.866521538508,"lng":16.481552124023,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.856886995253,"lng":16.48744225502,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/