Pro jídlo musí někteří lidé chodit na obecní úřad. Obchody jsou totiž daleko

Podhradí nad Dyjí (Znojemsko) - Nejbližší velký obchod mají obyvatelé Podhradí nad Dyjí na Znojemsku vzdálený dvacet kilometrů. V obci, kde žije okolo padesáti převážně starších lidí, nemají ani malý krámek, kam by si mohli zajít pro základní potraviny. Místní starosta proto začal na obecním úřadě prodávat jednou týdně rohlíky a chleba.

V Podhradí nad Dyjí pobývá v létě až dva a půl tisíce lidí. Funguje zde několik restaurací i obchod. S koncem léta a posledními turisty však většina podniků zavírá a provozovatelé odchází. Zavírá mimo jiné i sezónní prodejna potravin. Padesátka starousedlíků je tak v chladných měsících odkázána pouze sama na sebe.

Poněkud netradičně se rozhodl situaci vyřešit místní starosta. Každý čtvrtek ráno přiváží na obecní úřad sto padesát rohlíků a pětadvacet chlebů. Místní si tak mohou nakoupit pravidelně v obci alespoň pečivo. „Dávám to zmrazit. My už jsme si zvykli na to, že jíme pečivo z mrazáku,“ říká jedna z pravidelných zákaznic Jana Matějková.

Službu uvítali i ostatní lidé. „Je dobré, že se o nás obec stará. Alespoň, že máme rohlíky a chleba,“ dodává Otýlie Neumannová.

Podle starosty Oldřicha Tesárka (nez.) většina mladých lidí odchází za prací do Brna. Zpět přijíždí pouze na víkend. Starší lidé, kteří většinou nevlastní automobil, jsou tak podle starosty vděční za každou službu, kterou jim vedení obce zařídí. „V Brně se lidé v osm večer zlobí, že nemají čerstvý chleba. Tady jsou rádi, že mají chleba alespoň občas,“ dodal Tesárek.

Podhradí nad Dyjí není jedinou vesnicí, kde se podnikatelům nevyplatí provozovat celoročně obchod s potravinami. I v Kelčanech na Hodonínsku zavřela prodejna před pár měsíci. „Proto jsme se dohodli, že bychom nabídli zájemci, který by chtěl tuto službu provozovat, místnost na obecním úřadě,“ řekl starosta Kelčan Vladimír Jarošek (nez.). Ačkoliv obecní úřad nebude vyžadovat ani nájem, zájem zatím nikdo neprojevil.

Do některých obcí jezdí alespoň jednou za čas pojízdné prodejny. Spíše než smíšené zboží ale vozí například maso či ryby. „Živé ryby jsou jen na sádkách a lidé nepojedou padesát kilometrů, aby si pořídili jednoho kapra ze sádky,“ vysvětlil pojízdný prodejce ryb Peter Dujsík, proč se mu vyplatí objíždět moravský venkov.

I do Podhradí nad Dyjí už by brzy mohla dojíždět pojízdná prodejna. Nabízet má čerstvé maso a uzeniny. Místní navíc doufají, že dodrží slib i jeden z místních podnikatelů, který plánuje v obci otevřít malý krám natrvalo.