Pasivním domům se daří především na jižní Moravě

Brno - Zaplatit za celoroční vytápění domu méně než pět tisíc korun? Sen nejednoho majitele. Náklady na výstavbu nízkoenergetického domu jsou přitom často jen o deset procent vyšší než u klasické stavby. Ačkoliv se pasivní domy podílí na celkové výstavbě jen jedním procentem, nejvíce se jim daří na jižní Moravě a Plzeňsku.

Každý rok vyroste v České republice asi stovka nových pasivních domů. Oproti Rakousku nebo Německu je to ale stále zanedbatelné číslo. „Vládne tu neznalost, a to jak na straně investorů, tak i na straně firem, projektantů či architektů,“ myslí si stavitel pasivních domů Martin Konečný.

Co je to pasivní dům?

Pasivní dům musí splnit několik kritérií, aby získal certifikát, a mohl tak užívat označení pasivní dům.

  • roční potřeba tepla na vytápění musí být menší než 15 kWh na m² obytné plochy
  • roční potřeba primární energie nesmí přesáhnout 120 kWh na m² obytné plochy
  • budova musí být neprůvzdušná, když dojde ke snížení tlaku v budově oproti venkovní atmosféře (o 50 pascalů), může být infiltrováno max. 60 procent objemu vzduchu v budově

Energeticky úsporným domům se daří hlavně na jižní Moravě nebo na Plzeňsku. V případě Jihomoravského kraje je to především zásluhou dobrých klimatických podmínek. Celkem je v republice na pět stovek nízkoenergetických staveb, většinou rodinných domů. Už se ale objevují i rozsáhlejší projekty, jako jsou například domov pro seniory v Modřicích nebo konferenční a ubytovací centrum v Hostětíně. Pasivní budovy škol či hotelů se ve světě začaly objevovat už před dvaceti lety, první podobná stavba u nás vyrostla až v roce 2004.

Video Hovoří stavitel pasivních domů Martin Růžička
video

Hovoří stavitel pasivních domů Martin Růžička

Druhy energeticky úsporných domů

Pasivní dům není jediným druhem energeticky úsporných staveb. Existuje jich celá řada:

  • Nízkoenergetický dům byl předchůdcem pasivního domu. Při stavbě jsou na něj kladeny nižší nároky než na dům pasivní, proto nemusí splňovat tak přísná kritéria pro energetickou úspornost.
  • Nulový dům je naopak náročnější variantou pasivního domu, který je technologicky vybaven tak, aby čerpal veškerou energii jen z místních zdrojů.
  • Aktivní dům klade důraz na životní prostředí a vnitřní klima domu. To má být díky použitým materiálům zdravější. Svou roli hraje i dostatečný přísun světla a čerstvého vzduchu.

Nízkoenergetickému stavitelství má napomáhat i nový projekt Cesty na zkušenou, který nabízí studentům stavebních fakult možnost vyrazit na praxi do firem, které se pasivním stavbám věnují. „Třeba v Dolním Rakousku, které je naší nejbližší zemí, se s energeticky úspornými stavbami, pasivními domy a nulovými domy můžeme setkat,“ vysvětlil děkan Fakulty architektury VUT Brno Josef Chybík.