Někteří hráči jsou jak prvobytně pospolná společnost, říká legenda

Brno – Po pěti letech vedl Miroslav Pospíšil v pozici hlavního kouče opět basketbalové mužstvo. Legendární brněnský lodivod, který sedmnáct let udával kurs basketbalistům Zbrojovky, tentokrát usedl na lavičku celku JBC Brno, kde působí jako šéftrenér. U prvoligového klubu totiž po čtyřech prohrách skončil Libor Jeřábek s Petrem Němcem, a tak držitel tří ligových titulů musel zaskočit. Návrat basketbalové legendy si nenechala ujít ani po několika letech zaplněná hala Moravské Slavie, která viděla vítězství Brna nad Libercem 77:65. „Chybí nám v týmu osobnosti a hráči postrádají základy,“ má jasno o neúspěchu Pospíšil, kterého na lavičce už v příštím utkání vystřídá Tomáš Pětivlas.

Co vás vedlo k tomu, že jste se po pěti letech vrátil opět na lavičku basketbalového týmu?

Bylo to přání výboru. U brněnského klubu působím jako šéftrenér a vzhledem k tomu, že ty výsledky byly neuspokojivé a nevedlo to k žádnému konci, tak jsem řekl, že než se najde trenér, tak tým povedu já.

Z pěti zápasů brněnský klub odcházel z palubovky čtyřikrát poražen. Asi se vám na to nedívalo moc dobře.

Jestliže mí bývalí hráči přijedou sem a dávají nám ve dvou šedesát bodů, tak je mi z toho smutno.

Video Reportáž Jana Vařeky
video

Reportáž Jana Vařeky

Když se podíváte na tým, který měl před sezónou ambice do několika let postoupit do extraligy, proč to podle vás nefunguje tak, jak byste si představoval?

Za prvé chybí osobnosti a za druhé hráčům chybí základy. Ti hráči mají talent, ale dneska se v celé republice špatně trénuje s mládeží. Trenéři hráče vůbec neučí myslet, neučí je základům basketbalového myšlení a techniky. Když je potom těm hráčům dvacet, dvaadvacet let a měli by být už na určité výkonnostní úrovni, tak to je jak prvobytně pospolná společnost.

Miki Pospíšil ví, co po hráčích chce
Miki Pospíšil ví, co po hráčích chce


Brno má poměrně mladý tým, doplněný několika zkušenými hráči. Jak jste s tím složením spokojený?

Michal Norwa měl operaci křížového vazu a nemůže hrát na sto procent, takže hrajeme prakticky bez něho. Ti ostatní kluci jsou dost mladí a ti staří to sami neutáhnou.

V čem tedy vidíte hlavní příčinu špatných výsledků brněnského týmu?

Jestliže kluci dostanou v průměru sto bodů za zápas, tak ty příčiny musíme hledat hlavně v srdci, v nasazení a v obraně. Výhry nepřijdou samy od sebe. Jestliže se stále učí, jak se učilo do dneška – pusť někam hráče, tak kdyby hrál dnes Pepa Jelínek, který dá padesát až šedesát trojek po sobě, tak udělá krátký únik doleva a dá koš za košem. Základem obrany je totiž bránit hráče s míčem tak, jako kdyby neměl balón. Nemůže pak obejít ani tělem. To je základ čehokoliv, protože jinak je to kolektivní obrana, a to se řeší komplikovaně. Mladým hráčům chybí tvrdá ruka, trenér musí být nekompromisní a hráči musí hodně trénovat. My jsme za nás trénovali desetkrát tvrději.

Miroslav Pospíšil se po pěti letech vrátil na lavičku
Miroslav Pospíšil se po pěti letech vrátil na lavičku

Má současný tým v současném složení šanci na lepší výsledky?

Určitě, i když přijede třeba Prostějov, tak by naši kluci měli mít stejně na špici soutěže. Musí se ale vzájemně doplnit, protože tomu chybí střelec a jeden střední rozehrávač.

Co jste řekl hráčům, když jste přišel na první trénink?

Oni ví, co ode mě mohou očekávat. Já moc nemluvím a snažím se víc trénovat, dávat jim to, co jim chybí. A když to někteří nepochopí, tak budou muset odejít.

Jak dlouho zůstanete u týmu v pozici hlavního kouče?
Od pondělí už tu bude nový trenér, já zůstávám v klubu jako šéftrenér. Dál budu dohlížet na to, aby se trénovalo tak, jak má.