Sešívaní drží spolu - už 120 let

Praha – Slavia Praha patří k nejcennějším značkám v prostředí tuzemského fotbalu. Legendární klub prožil své nejslavnější období mezi světovými válkami, v padesátých letech přežil nepřízeň komunistického režimu a o půlstoletí později i další klinickou smrt, když se vypořádával s dluhy po bývalých vlastnících s pochybnou pověstí. V počtu titulů, účastí v Lize mistrů a dalších trofejích se s konkurenční Spartou rovnat nemůže, jedno prvenství ale Slavii už nikdo neodpáře – byla první. Základy sportovního klubu Slavia položili studenti z Literárního a řečnického spolku Slavia 2. listopadu 1892.

Akademický cyklistický odbor Slavia (A.C.O.S.) byl sice za „protistátní činnost“ v roce 1894 rozpuštěn, ale studenti se nevzdali. Poslední květnový den roku 1895 založili v restauraci U Brejšků Sportovní klub Slavia (S.K.S.). Hned na první schůzi byly odsouhlaseny klubové barvy červená jako symbol srdce a bílá evokující čistotu sportovní myšlenky. Pěticípá hvězda hrotem dolů je znamením „stále nové naděje“. Tradiční sešívané dresy pak měly ukázat, „že žádný člověk, žádná věc nemají jen jednu stránku a že je nutné nalézt soulad mezi vůlí a citem, mezi silou a technickou jemností, mezi nadšením a zklamáním“.

Fotbalový odbor v SK Slavia vznikl 21. ledna 1896, první zápas odehrála 25. března téhož roku na Císařské louce. V již tradičních červenobílých dresech porazila A.C. Praha 6:0. Kromě fotbalového a cyklistického oddílu patří k nejstarším slávistickým sportům šerm, atletika, bandy hokej, lední hokej, tenis a plavání. V současné době je sdruženo pod hlavičkou SK Slavia téměř 30 sportů, řada oddílů patří mezi českou špičku.

Video 120 let od založení Slavie Praha
video

120 let od založení Slavie Praha

Slavia získala celkem 17 domácích fotbalových titulů, ale pouze čtyři z nich po druhé světové válce (1947, 1996, 2008, 2009). Nejslavnější érou klubu se stalo meziválečné a válečné období, které je spojeno se jmény Josef Bican, František Plánička nebo Antonín Puč. V roce 1953 se musela Slavia, považovaná za klub inteligence, kvůli stavbě Stalinova pomníku přestěhovat z Letné do Edenu, dostala nové jméno Dynamo a nesměla hrát ve svých tradičních dresech (hrála například v modrých dresech). Mužstvo také několikrát spadlo do druhé ligy.

I řada dalších slávistických sportů patří mezi elitu. Devět mistrovských titulů získaly například házenkářky Slavie, jejichž historie se začala psát v roce 1919. Mezi špičku patří také hokejisté Slavie, kteří v extralize získali dva mistrovské tituly (2003, 2008), ragbisté jsou držiteli 13 titulů, ten poslední získali v roce 2010 a byl po 39leté pauze. Veslaři, kteří svou historii začali psát v roce 1885 nejprve mimo SKS, získali v poválečném období 16 titulů, téměř bez konkurence jsou v posledních letech pozemní hokejisté a hokejistky. Nejvyšší soutěže hrají dále například volejbalistky Slavie.