Přerov chce zpět do svého majetku Škodovu ulici

Přerov - Do dvou týdnů by se mohly přestěhovat z někdejšího romského ghetta na Škodově ulici v Přerově rodiny, které nedluží na nájemném. Rozhodli o tom zastupitelé města, kteří lidem nabídli náhradní bydlení. Zastupitelstvo také odhlasovalo, že odstoupí od kupní smlouvy s firmou Opera Bohemia, která měla ulici proměnit v moderní čtvrť s byty a obchody.

Polorozpadlé domy, špína a nepořádek. Tak to vypadá u přerovského nádraží. Před pěti lety tuto lokalitu získal investor, který tam chtěl postavit multifunkční centrum. I když tři domy byly zdemolovány a většina nájemníků se přestěhovala – velké plány zůstaly pouze na papíře. „Hadice tady máme natažené, koupeme se ve vaničkách, ohříváme vodu, topíme dřevem nebo botami, čím se dá,“ říká obyvatelka Škodovy ulice.

„O tyto rodiny se měla postarat společnost Opera Bohemia, měla jim najít náhradní bydlení, to se nestalo, ta společnost je v nouzi a spoluobčané se teď obracejí na město,“ potvrdil náměstek primátora Přerova Michal Zácha. V polorozpadlých domech žije deset rodin, což je asi stovka lidí. Část z nich dluží městu za nájmy či odpady asi 350 tisíc korun. „I ti, co porušili smlouvu a bydlí tam neprávem, tak jsem je tam nechal bydlet, aby nebyli na ulici, i v této době s nimi komunikuji,“ vyjádřil se bývalý jednatel firmy Opera Bohemia Bohumil Chodil. Radnice chce lokalitu převzít zpět do svého majetku a po soukromém investorovi požaduje půl milionovou sankci za to, že nedodržel termín zahájení výstavby. Ten vypršel v polovině letošního září. „Při zakoupení Škodovy ulice bylo deklarováno, že dojde k vybudování průpichu, tudíž ta celá oblast se otevře. Průpich je v nedohlednu, tudíž se rozhodl minulý majitel Opery, což byl pan Hudec z Bratislavy, že udělá stop stav v celé ČR,“ argumentuje Bohumil Chodil.

„Nikde jsem nezaznamenal, že by se město zavázalo ke stavbě průpichu, průtahu či zkulturnění té lokality, jestli to Opera tvrdí, ať to dokáže,“ reagoval náměstek primátora Přerova Michal Zácha.

„Pokud dojde k soudnímu sporu, tak my do něj půjdeme, seč nám síly budou stačit, my to tak nenecháme, k dnešnímu dni nás projekt stál pět milionů korun,“ tvrdí Bohumil Chodil.

Obyvatelé Škodovy ulice, kteří nic nedluží, teď musí zaplatit kauci ve výši jednoho měsíčního nájmu. S ostatními je město ochotné domluvit se na splátkovém kalendáři.

Video Reportáž Martiny Vysloužilové
video

Reportáž Martiny Vysloužilové