Vykroužkovaný Macek vypadl z nominace, v jihomoravské radě nebude

Brno - Mezi čtyřmi lidoveckými radními za Jihomoravský kraj nebude po mnoha letech David Macek. Zastupitelský klub KDU-ČSL ho sice minulý týden nominoval, nakonec jej ale nezvolil. Macek, který se podílel například na přípravě zásad územního plánu kraje, tak bude pouze řadovým zastupitelem a uvolněným předsedou výboru regionálního rozvoje. Sám Macek tvrdí, že po letech, kdy strana respektovala preferenční hlasy voličů, se vrací k obsazování politických postů poměrným zastoupením podle okresů.

„Já osobně jsem byl vždycky zastáncem toho, aby se politickými reprezentanty stávali lidé, které si vybrali voliči. A vzhledem k tomu, že mě vykroužkovali, a postoupil jsem z jedenáctého na druhé místo, co se týče preferenčních hlasů, týká se to tentokrát i mě,“ uvedl David Macek, který zastával pozici krajského radního už ve dvou funkčních obdobích.

Video Hovoří David Macek (KDU-ČSL)
video

Hovoří David Macek (KDU-ČSL)

Rozhodnutí spolustraníků tak bylo pro Macka překvapením, ale respektuje jej. Přitom ještě minulý týden, kdy ho lidovecký klub zastupitelů navrhl na radního, vypadalo všechno jinak. Včerejší několikahodinové jednání tak mělo zcela jiný výsledek. Jako staronový náměstek zasedne ve vedení kraje Stanislav Juránek a bude se dál věnovat oblasti školství. Jako radní pak nově zasednou v Radě Jihomoravského kraje místostarosta Vyškova Roman Celý, který bude mít na starost rodinnou politiku a bydlení, kulturu pak povede místostarosta obce Přeskače Jiří Němec. Nově zasedne v radě také Antonín Tesařík, který je od roku 2008 ředitelem Nemocnice Tomáše Garrigua Masaryka v Hodoníně. Bude se věnovat územnímu rozvoji.

„Na všechna místa byli nominováni kompetentní lidé a v tajné volbě pak byli zvoleni,“ dodala jednička lidovců Stanislav Juránek. Mackovo prohlášení, podle kterého jde spíše o kšeft mezi okresy, nechtěl komentovat. Přiznal ale, že je škoda, že lidovci mají jen čtyři radní, zatímco dříve jich bylo pět. „Uvolněný post pro Davida Macka, jenž se bude věnovat regionálnímu rozvoji, považuji ale za stejně důležitý jako jsou posty radních a náměstků,“ dodal Juránek.

Macek je ale přesvědčen, že boj okresů uvnitř strany o posty v krajském vedení je zjevný. Obávají se ztráty vlivu uvnitř, protože mladí a aktivní členové k lidovcům přicházejí hlavně v Brně. „Jsou to lidé, kteří jsou odhodláni straně pomoci a dostat ji opět do povědomí lidí. Vůle zástupců starší generace straníků však tomu není nakloněna,“ dodal Macek.