Fiducia svolává veřejnou debatu o osudu chátrající ikony Ostravy

Ostrava - Vstup do severomoravské metropole hyzdí unikátní ruina - kdysi chlouba města Módní dům Ostravice-Textilie. Antikvariát a klub Fiducia, který se kromě prezentace současného umění věnuje aktuálním problémům ostravského městského prostoru, svolává na příští týden na toto téma veřejnou debatu.

Zatím účast potvrdil Lukáš Černohorský z výboru petice za zachování Ostravice-Textilie, starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jiří Havlíček, zástupce firmy Amadeus Real Jan Petřík, které chátrající dům patří, ředitel Národního památkového ústavu Ostrava Michal Zezula.

Další dva hosté, kteří měli přijít, se nakonec omluvili. „Primátor Petr Kajnar to zdůvodnil nemocí,“ informovala za organizátory debaty majitelka Fiducie Ilona Rozehnalová. A zástupce hlavního architekta napsal, že není vhodné, aby se magistrát k této věci veřejně vyjadřoval, a to proto, že majitel objektu je s městem ve sporu, jenž bude mít zřejmě soudní vyústění.

Úpadek módního domu postaveného v letech 1928 a 1929 se datuje od roku 2000, když ho vlastnil opavský podnikatel Kamil Kolek. Při stavebních úpravách, které tam dělal načerno, se v nejvyšším poschodí zřítily stropy. Objekt se později vrátil do majetku města, to ho však v roce 2008 prodalo firmě Amadeus Real.

Proč o tom ještě debatovat? Organizátoři to formulovali takto: Blok tří domů, v současnosti označovaný jako domy bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia, i přes značnou zchátralost způsobenou zanedbáním údržby majiteli, vykazuje hodnoty, které jsou z hlediska zapojení tohoto komplexu do prostředí centra Ostravy určující. Jejich hodnoty jsou však nyní stavěny do přímého rozporu s potřebami velkoprostorového uspořádání plánované nákupní galerie. Současný vlastník deklaroval citlivý přístup k hodnotám historického města, navzdory slibům ale zažádal Ministerstvo kultury o zrušení památkové ochrany a následně v médiích prezentoval svou vizi demolice velké části těchto objektů. Jaké jsou tedy současné plány vlastníka objektu? A jak se k celé situaci staví samospráva? Co čeká ostravskou ikonu v budoucnosti? Na tyto a další otázky se budou hosté debaty snažit odpovědět.

Debata bude v Antikvariátu a Klubu Fiducia 27. listopadu od 18 hodin.