SZPI nechala templářské víno stáhnout oprávněně, rozhodl soud

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nechala oprávněně stáhnout z obchodů před dvěma lety milion lahví, které pocházely z Templářských sklepů Čejkovice. Minulý týden o tom rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS), jenž tak zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Brně z března letošního roku.

SZPI uspěla u NSS s kasační stížností. Nejvyšší správní soud uznal postup inspekce jako zákonný, rozsudek Krajského soudu zrušil a vrátil mu případ k přepracování, při němž musí přihlížet k rozhodnutí NSS.

SZPI v listopadu 2010 nařídila stáhnout z prodeje víno, které bylo vyrobené z hroznů nejasného původu. Firma nebyla schopna jejich původ doložit a neměla zpracované ani evidenční knihy. Celkem šlo o 1,2 tuny hroznů, do nichž vinaři přimíchali 300 000 kilogramů hroznů známého původu, čímž je znehodnotili. I když se firma proti výroku inspekce ohradila, tak inspekce začala víno stahovat sama.

Firma se proto obrátila se žalobou na krajský soud, jenž uznal, že lhůta určená ke stažení vína byla nezákonná. Stejného charakteru byl podle něj požadavek na dopracování evidenčních knih, kterým SZPI podmínila možnost návratu vína na trh.

Templářské sklepy dostaly také pětimilionovou pokutu za to, že uváděly do oběhu víno z hroznů neznámého původu. Krajský soud v souvisejícím případě však taktéž letos v březnu přiznal pokutě odkladný účinek a avizoval, že definitivně se o pokutě rozhodne zhruba za rok.