Majetek jsem získal před nástupem do funkce, tvrdí znojemský extajemník

Brno - Výslechem obžalovaného Vladimíra Krejčíře, bývalého tajemníka znojemské radnice, pokračuje v Brně druhým dnem soudní líčení. Jeho zatčení před časem odstartovalo jeden z nejznámějších korupčních případů na jižní Moravě. Z protokolů na policii vyplývá tvrzení Krejčíře, že veškerý majetek získal už před tím, než začal pracovat na znojemské radnici. Od počátku 90. let podle svých slov úspěšně podnikal. Hájenku na Brněnsku koupil za 900 tisíc korun a rekonstrukci dokončil před nástupem do funkce tajemníka.

Vladimír Krejčíř je obžalovaný ze zločinu sjednávání výhody při veřejné zakázce, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby. Svou vinu ale vždy popíral. „Byl jsem půl roku odposloucháván, snad i sledován, za celou dobu jsem nikomu o úplatek neřekl. Věřím, že kdyby se tak stalo, byl bych chycen za ruku,“ uvedl Krejčíř.

Podle něj za jeho případem stojí bývalá zaměstnankyně radnice Renata Horáková. „Nastoupila jako vedoucí majetkového odboru, moc tomu nerozuměla a často za mnou chodila pro radu. Snažila se se mnou sblížit, náš vztah nebyl čistě pracovní, usilovala o mou mimopracovní přízeň. Já jsem těmto svodům krátkodobě podlehl. Později jsem toho litoval a vztah ukončil. Myslím, že mne osočila s cílem se mi pomstít,“ uvedl Krejčíř při výpovědi na policii.

„Kromě Krejčíře je obžalováno dalších 7 osob, takže ten případ je obsáhlý. Potvrdilo se, že to nebyl jen výmysl nějaké úřednice,“ říká Renata Horáková, která upozornila na nestandardní jednání na znojemské radnici.

Od počátku roku 2009 až do září 2010 si Krejčíř podle spisu přišel na úplatcích na asi 1,9 milionu korun. Hrozí mu až 12 let vězení za to, že přijímal finanční dary a nechal si od firem zvelebovat svoji chalupu v Litostrově na Brněnsku.

Horáková už na radnici nepracuje. Za to, že upozornila na údajně podezřelý způsob řízení radnice, dostala před rokem od Nadačního fondu proti korupci cenu a 300 tisíc korun.

Video Vladimír Krejčíř u své chalupy
video

Vladimír Krejčíř u své chalupy

Vladimír Krejčíř u své chalupy

Rozhovor Michala Šebely s Vladimírem Krejčířem

Vývoj kauzy kolem Vladimíra Krejčíře

23. září 2010 – Policisté z útvaru protikorupční policie zasahovali na znojemské radnici. Z kanceláře tajemníka a odboru rozvoje města odváží počítače i stohy dokumentů. Podle prvních informací policie tajemníka podezřívá ze zmanipulování výběrových řízení. Aby Krejčíř nemohl utéct nebo ovlivňovat svědky, byl okamžitě vzat do vazby. S údajnou korupcí neměli mít spojitost ani tehdejší starosta a místostarostové.

24. září 2010 – Kauza má rychlý průběh, už den po razii policie obvinila Krejčíře a další čtyři podnikatele, kteří ho měli údajně uplácet, aby se dostali k městským zakázkám. „Co já vím, tak si vždycky říkal o příspěvek na rozvoj města Znojma. To byla jeho oblíbená věta,“ uvedl ČT zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

27. září 2010Krejčíř rezignoval na svoji funkci tajemníka. „Uvedl, že nechce dál komplikovat chod radnice,“ zdůvodnil Krejčířovo rozhodnutí tehdejší starosta města Petr Nezveda (ODS).

1. prosince 2010Po dvou měsících byl Vladimír Krejčíř propuštěn z vazby. Policisté už vyslechli většinu hlavních svědků, a proto nehrozí, že by je Krejčíř mohl ovlivňovat. Při propuštění musel složit kauci 150 tisíc korun. Sám tvrdí, že je nevinný. Nové vedení Znojma kvůli kauze zadalo dva audity, které mají hospodaření na radnici prověřit.

4. února 2011 – Vyšetřování přineslo zásadní zlom – shromážděné důkazy ukázaly, že rozsah korupce byl mnohem vyšší, než naznačoval začátek policejního vyšetřování. "Do současné doby byly úplatky vyčísleny na 900 tisíc korun," sdělil státní zástupce Tomáš Foldyna. Upozornil, že částka ještě nemusí být konečná. Krejčířovi hrozil vyšší trest – pět až dvanáct let vězení. Vyšetřování ukázalo, že Krejčíř nedostával jen peníze, ale také různé protislužby od obviněných dvou šéfů stavebních firem a dvou místních podnikatelů. Šlo o firmy Pozemní stavby, VHS Plus Znojmo, LukaWood a ZdeNo. „Obviněný nemusel platit práce, které mu uplácející firmy provedly na jeho nemovitostech,“ uvedl Foldyna.

 7. 2. 2011 – Dva klíčoví svědci – pořadatel kulturních akcí a znojemský radní Jiří Ludvík (nez.) a úřednice městského úřadu Renata Horáková se rozhodli promluvit. Právě oni detektivy na chování tajemníka upozornili. "Dostali jsme do ruky konkrétní důkazy, přímých i nepřímých důkazů tam bylo víc, takže jsme se rozhodli jít podat trestní oznámení," řekl Ludvík. Horáková přišla o místo vedoucí majetkového odboru poté, co se vzepřela. „Odmítla jsem souhlasit s některými transakcemi nevýhodnými pro město, které byly podle mě nezákonné,“ vysvětlila Horáková. Krejčíř ji proto podle jejích slov „uklidil“ na místo do archivu.

Červen – červenec 2011 – Auditoři dokončili kontrolu úřadu s tím, že situace je alarmující. Podle nich se za bývalého vedení ve velkém porušoval zákon o veřejných zakázkách. Největší prohřešky odhalili na Správě nemovitostí a odboru majetkovém a odboru rozvoje. „Nejčastějším pochybením bylo, že se oslovovali ti samí dodavatelé, aniž by byl výběr vystaven nějakému konkurenčnímu tlaku,“ vysvětlil zástupce zpracovatele auditu Marek Bilej.

27. září 2011 – Rok po vypuknutí korupční kauzy kolem Vladimíra Krejčíře policie rozšířila počet obviněných. Z uplácení byli nově obviněni zástupci firem Vysočinská lesní Praha, H+M Kuchařovice a Top servis Brno.

Duben 2012Policie ukončila vyšetřování kauzy kolem Krejčíře a navrhla ho obžalovat z přijímání úplatků a zneužití pravomoci. Spolu s ním je obviněno dalších šest lidí z firem, které údajně měly tajemníka uplácet. Úplatky a protislužby tajemníkovi podle kriminalistů vynesly necelé dva miliony korun.