Vedení Ostravy chce Městskou galerii v Gongu, umělci jsou rozčarováni

Ostrava - Zastupitelé města Ostravy budou dnes rozhodovat o Městské galerii. Radní doporučují, aby ji provozovalo sdružení Trojhalí Karolina v historickém trojhalí a v plynojemu Gong. Umělci a intelektuálové, kteří po kvalitní městské galerii současného umění volají dvacet let a iniciovali její vznik, jsou však rozčarováni.

Již existující zájmové sdružení Trojhalí Karolina tvoří město, kraj, Dolní oblast Vítkovice a společnost Vítkovice Jana Světlíka. Vzniklo s cílem rekonstruovat a také provozovat Trojhalí. Teď usiluje také o provozování Městské galerie.

Jenže pro výstavy v Trojhalí nejsou vhodné klimatické podmínky, není tam vytápění ani klimatizace. „Ano, víme, že v Trojhalí nemůžeme vystavovat Rembrandta, nicméně, hlavní prostor chceme mít v Gongu. Je to, myslím, unikátní spojení kvalitního výstavního prostoru s něčím unikátním,“ uvedl ředitel zájmového sdružení Trojhalí Karolina Petr Šnejdar.

Video Reportáž Petry Sasínové
video

Reportáž Petry Sasínové

Občanské sdružení Kunsthale upozorňuje, že záměr má mnoho dalších úskalí. Jeho členům vadí, že navrhovaná varianta nevznikne jako příspěvková organizace a nebude stoprocentně v majetku města. Kritizuje, že pronájem Gongu bude stát přes tři miliony a že galerii, která bude zčásti komerční, by měli vést lidé bez dostatečných odborných zkušeností.

„O tom všem se můžeme bavit, klíčové však je, že jestliže má vzniknout instituce jako Městská galerie, mělo by být transparentní výběrové řízení. Jde přece o deset milionů z veřejných peněz. A měla by proběhnout nějaká veřejná diskuze. Ta neproběhla,“ uvedla majitelka Antikvariátu a klubu Fiducia a členka sdružení Kunsthale Ilona Rozehnalová.

Další člen sdružení, výtvarník a pedagog Jiří Surůvka dodal, že, když se konečně Ostrava po dvaceti letech přiblížila vzniku Městské galerie, neměla by tuto šanci pokazit. „Tento projekt celou tu věc trochu shodil. Přijde mi, že je naivně a zmateně připravený. Přijde mi to jako insituce, která nemá obdoby,“ uvedl Surůvka.

Město tvrdí, že lepší projekt nemá, a že organizační, personální, právní i finanční otázky budou předmětem dalšího jednání.

„Pokud chceme zřídit městskou galerii pokud možno v reálném čase, tak rozhodně doporučuji řešit v tuto chvíli prostory, které se nám nabízejí. Přece voláme povyužívání industriálních památek a na stavbu kunsthale na zelené louce teď nemáme peníze. Všechny procesy musí samozřejmě probíhat naprosto transparentně, tak jako ve všech veřejných orgánech,“ uvedla náměstkyně ostravského primátora pro kulturu Simona Piperková.