ČT: Brněnský soudce je trestně stíhaný pro ovlivňování kauz

Brno - Česká televize zjistila, že brněnský soudce Jiří Pešek je podezřelý z nepřípustného ovlivňování několika kauz. Proti soudci bylo včera zahájeno trestní stíhání. Samotný Městský soud v Brně o jeho obvinění zatím nemá detailní informace. „Soud v současné době disponuje velmi kusými a nepotvrzenými informacemi,“ uvedla mluvčí Městského soudu v Brně Gabriela Stočková.

Jiří Pešek čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podle státního zástupce měl Pešek svému spřátelenému advokátovi přidělovat drtivou většinu případů, kdy měl vystupovat ex offo, tedy v situaci, kdy je advokát placený státem.

Trestní stíhání souvisí také se zasahováním do nezávislosti soudu. Jiří Pešek se údajně snažil ovlivňovat rozhodování svých kolegů. Měl jim poskytovat materiály, které mohly případně znevěrohodnit svědky. A to především v případu majetkové trestné činnosti v souvislosti s korupcí.

„Ministr spravedlnosti zatím nebyl oficiálně informován o obvinění soudce Městského soudu v Brně, nicméně pokud by avizované obvinění mělo přímo souviset s výkonem funkce soudce, ministr spravedlnosti tohoto soudce dočasně zprostí funkce,“ řekla mluvčí Ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Soudce Pešek rozhodoval například při zmírnění trestu pro řidiče autobusu, který v roce 2003 havaroval u Nažidel. V roce 2005 byl Pešek kárně potrestán důtkou za průtahy při vyřizování případů zanedbání povinné výživy.