Přerov láká bezdomovce do tepla

Přerov - Přerov láká bezdomovce do tepla. Informační kampaň s názvem Kam v mrazivých dnech rozjel magistrát před nedávnem. V rámci projektu navštěvují sociální pracovníci společně s městskými strážníky lokality, které lidé bez domova obývají, a nabízí jim možnost bezplatně přenocovat v ubytovně Českého červeného kříže.

Les nad přerovskou místní částí Čekyně. František Maryška tu pod skalním převisem žije už více než pět let. V poslední době s ním přebývá ještě jeden muž. Oba tvrdí, že jim současná zima nevadí. „Já jsem odolný, jsem na to zvyklý,“ říká František Maryška. Právě sem dnes zamířili sociální pracovníci společně s hlídkou městské policie v rámci projektu Kam v mrazivých dnech. Oběma mužům nabídli možnost přenocování v ubytovně u centra města. „Máme sice plně obsazenou lůžkovou kapacitu ubytovny pro bezdomovce, kterou provozuje ČČK, nicméně je tam zařízena místnost, kde se může v tzv. sedacím režimu přečkat noc v teple,“ uvedl náměstek primátora Dušan Hluzín.

„Odmítají jakoukoliv pomoc, prostě žijí si v těch svých příbytcích,“ tvrdí ale strážník MP Přerov Jiří Horák. Bezdomovcům pomáhají i v dalších městech. Například terénní pracovníci olomoucké charity jim v třeskutých mrazech nosí čaj. Na kontroly tady chodí i městští strážníci. „V těch zimních měsících můžeme udělat to, že jsme s těmi lidmi – že jsme jim více nablízku. Na židlích u nás mohou přespat lidé až v počtu 35 a to je služba, kterou nabízíme v nízkoprahovém denním centru,“ řekl vedoucí střediska Samaritán Petr Prinz. O služby charity je v současné době mezi bezdomovci velký zájem. Volné místo tu lidé, kteří dorazí se zpožděním, najdou jen výjimečně.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové