V Břeclavi tisknou lístky na volbu prezidenta

Břeclav - Břeclavská firma Moraviapress začala tisknout volební lístky na prezidentské volby. Ministerstvo vnitra v pátek ráno vylosovalo čísla kandidátů, upravilo lístky do konečné podoby a zaslalo firmě matrici. Tisk i expedici na příslušná místa musí firma zvládnout do 27. prosince.

Z původních 11 prezidentských kandidátů jich zbylo devět, což je pro tiskárnu o něco příznivější varianta. „Tisk bude o něco rychlejší. Ne o moc, ale v časové tísni se to rozhodně hodí. Do 27. prosince musíme vyexpedovat lístky zhruba na 500 úřadů po celé republice,“ řekla manažerka veřejného prodeje Markéta Dvořáková.

Video NO COMMENT: Tisk volebních lístků pro prezidentskou volbu
video

NO COMMENT: Tisk volebních lístků pro prezidentskou volbu

Tiskárna musí zajistit všechno od tisku přes ořezání, kompletování a rozdělení na palety až po odvoz na místo určení. Na zakázce se bude pracovat denně kromě Štědrého dne. „Pracujeme takhle i normálně,“ dodala Dvořáková. Hodnotu zakázky nesdělila. Na první kolo voleb se ale podle Dvořákové spotřebuje kolem 200 až 250 tun papíru.

Tiskárna na volební lístky pro prezidentskou volbu spotřebuje 32 kilometrů papíru za hodinu. Celý proces od tisku až po chvíli, kdy volební lístek doputuje do vykladače, zabere 20 vteřin. Celkem musí firma vytisknout 10 a půl milionu sad volebních lístků.


Volba prezidenta je plánovaná na 11. a 12. ledna 2013, pokud neurčí jinak Ústavní soud v případě, že vyhoví případným ústavním stížnostem kandidátů, kteří nebyli zaregistrováni.

Moraviapress bude tisknout i lístky k volbám do Poslanecké sněmovny v roce 2014, tiskla je i v letech minulých. Kromě časopisů a různých letáků tiskne také Sbírku zákonů České republiky.