Olomoucká knihovna musí rušit pobočky

Olomouc - Část poboček knihovny v Olomouci se bude muset zrušit. Od příštího roku totiž stát přestane městským knihovnám vyplácet příspěvky. Na olomouckou knihovnu přitom dosud přispíval téměř osmnácti miliony korun, v rozpočtu na příští rok už s ní ale vůbec nepočítá.

12 tisíc lidí má platnou čtenářskou průkazku – to znamená, že každý osmý Olomoučan si chodí do Městské knihovny pro knížky. Dosud má komfort v podobě celkem šestnácti knihoven po celém městě. Co ho láká nejvíc, jsou nové knihy. „Pokud jim je neposkytneme, tak se od nás odvrátí. Hlavně děti jsou zvídavé, potřebují nové věci,“ říká ředitelka Městské knihovny Olomouc Lenka Prucková. Nové tituly mohla knihovna nakupovat ve velkém, protože léta fungovala se stejným rozpočtem – téměř 17 milionů 700 tisíc od státu plus půl milionu od města. O peníze od státu teď přijde. Zřejmě proto, že knihovna patří městu.

A město ve svém rozpočtu sice peníze našlo – jenže o dva miliony míň než by bylo potřeba. „Polovinu částky jsme získali z výtěžku z hazardu a těch druhých osm milionů korun jsme museli vzít z rozpočtu, samozřejmě někde chybět bude,“ uvedl náměstek primátora Olomouce Jan Holpuch. Šetřit na knihách ale ředitelka odmítá. Úspory proto musí hledat jinde. Zastavení peněz od státu pocítí i čtenáři, roční registrační poplatek se zvýší z 80 na 100 korun a zvýší se i pokuty za pozdní vrácení. To ale stačit nebude. Budou se muset ještě rušit i některé pobočky. Radní ujišťují, že v okrajových částech města se lidé bát nemusí, rušení se dotkne spíš poboček, ze kterých je dobrá dostupnost do hlavní knihovny v centru města. O tom, které pobočky nakonec město zruší, rozhodnou radní v lednu.