Areál břeclavské Dendry zůstane prázdný. Dražby se nikdo neúčastnil

Brno – Za vyvolávací cenu 23,5 milionu korun neprojevil o areál dřevařského závodu Dendra Břeclav zájem žádný investor. Areál v Moravské Nové Vsi tak zůstane prázdný. Firma vyrábějící obalová řeziva se letos v březnu dostala do insolvence. Za důvody insolvence byly označeny zdražení kulatiny a potíže s uzavřením smlouvy s Lesy ČR. Dendra není jediným dřevařským závodem v regionu, který se ocitl v problémech.

Žádný zájemce se neobjevil na veřejné dražbě a areál si nikdo nepřišel prohlédnout ani v jednom ze dvou nabízených termínů. Trh tak dal najevo, že vyvolávací cena je patrně příliš vysoká. Do budoucna chce proto insolvenční správce změnit způsob prodeje – výrobní nástroje a areál se budou nabízet odděleně. Druhé kolo dražby patrně vyhlásí příští rok.

Dendra Břeclav se do insolvence dostala letos na jaře. „Nedostatek vhodné kulatiny na trhu v takových cenových relacích, za nichž by bylo možno kulatinu nakupovat tak, aby následně prodané zboží bylo možno prodávat za ceny pokrývající náklady výroby, je ostatně jediným důvodem stavu navrhovatele,“ uvedla firma v insolvenčním návrhu.

Kubík smrkové kulatiny v Česku stojí zhruba 2 500 korun. V Rakousku nebo Německu až o několik stovek míň. „Promítá se do toho i zpackaná koncepce hospodaření Lesů ČR, které prodávají své dříví přes překupníky. Následkem této koncepce dochází k předražení českého dříví,“ vysvětloval prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný.

Co způsobilo problémy zpracovatelům dřeva?

Majitelé pily se nedokázali vyrovnat se skokovým navýšením ceny dřeva, ke kterému došlo poté, co Lesy ČR změnily způsob jeho prodeje. Firma, která v tendru nabídne nejvyšší cenu, dřevo ve státních lesech sama vytěží, nacení a pošle na trh. Firmy se tak předháněly a cena vyletěla do závratných výšin. Nejvyšší nabídky ale přicházejí od největších hráčů, malé a střední firmy se se skokovým zvýšením až na výjimky těžko vyrovnávaly.

K problémům přispělo také to, že Lesy ČR opakovaně nevypsaly tendry na těžbu a prodej dřeva včas. Začátkem roku se tak vloni a předloni netěžilo a pily se tak nemohly rozjet.„Zásobování dřevozpracujících provozů surovinou je plně v kompetenci každého pilařského provozu. Historie podnikatelské praxe neosvědčila závislost pouze na jednom dodavateli,“ oponoval mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Dendra Břeclav působila na trhu od roku 1991. Provozovala závod v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. V roce 2005 instalovala novou automatickou linku na výrobu paletových přířezů, která ročně zpracovala sto tisíc metrů krychlových kulatiny a vyprodukovala padesát tisíc metrů krychlových řeziva. O práci na jaře přišlo 90 zaměstnanců.

S problémy se potýkají i další dřevozpracovatelské závody

Dendra rozhodně není v regionu výjimkou. Opakované problémy s dodávkami dřeva a prudký nárůst jeho ceny stojí za krachem dalších firem. Už druhým rokem funguje za omezeného provozu pila v Račicích na Vyškovsku. Z desítky zaměstnanců zůstal u práce s dřevem jen jeden ze dvou spolumajitelů. „Smrková kulatina se pro nás stala naprosto nedostupnou z hlediska dodávek i ceny. Hledali jsme nějaký jiný sortiment, který bychom mohli vyrábět. Včelařím už 25 let a vím, že všechny potřebné věci jsem si musel vyrábět sám, tak jsem si řekl, že bych to mohl dělat ve větším,“ popsal přeorientování zavedené pily Tomáš Chmelař.

Dodal, že situace na trhu je pro malé a střední firmy, které zpracovávají dřevo, velmi obtížná. „Velcí hráči si dokážou vyjednat cenové i dodávkové podmínky, ale my jsme příliš malí. Jsme pro dodavatelské firmy nezajímaví,“ vysvětlil Chmelař.

V Bystřici pod Hostýnem zase na místě známého dřevařského závodu se stoletou tradicí vyrostla fotovoltaická elektrárna. Ještě na počátku 90. let přitom tento závod patřil k našim největším zpracovatelům dřeva a zaměstnával pět stovek lidí.