Na půlnoční mše po celé republice proudily davy lidí

Praha - Dnešek je první svátek vánoční, takzvaný Boží hod. Pro křesťany jde o nejdůležitější den Vánoc, během kterého si připomínají narození Ježíše Krista. Řadu tradičních zvyků dodržují ale i ti, kdo mají k víře vlažný vztah. Už včera se lidé po celé republice vydali na půlnoční mše. V katedrále svatého Víta ji sloužil kardinál Dominik Duka.

Do svatovítské katedrály i letos vedle věřících zavítali ti, pro které je půlnoční mše výjimečnou událostí. Pro někoho připomínka narození Ježíše Krista, pro jiné tak tradiční tečka za Štědrým dnem. Mše začala úderem půlnoci pod vedením kardinála Dominika Duky. 

Mše se však konaly po celé republice. Například mariánský poutní chrám ve Štípě u Zlína byl zaplněný do posledního místa, když dorazilo na čtyři sta lidí. „Je jim to bližší. Míň už jako rozjímají o smrti Krista a o vzkříšení, což je pro nás, jako pro křesťany, daleko podstatnější,“ popisuje farář František Sedláček. 

Letošní půlnoční mše ve Štípě byla pro faráře Františka Sedláčka i další poutníky hodně významná. Do chrámu se totiž vrátila 650 let stará soška Panny Marie. V minulých měsících prošla nákladnou rekonstrukcí. A na čtyři stovky lidí, které do chrámu na mši zavítaly, navíc dokazují, že křesťanské tradice rozhodně nevymřely.

Navzdory husté mlze i náledí dorazili poutníci také na oblíbené místo křesťanských tradic, Svatý Kopeček u Olomouce. V bazilice Navštívení Panny Marie tu půlnoční sloužil olomoucký biskup Josef Hrdlička. Vždy vítá účast mnoha lidí, kteří většinou do kostela nechodí. Vánoční bohoslužba se ale každoročně těší takovému zájmu, že se lidé do kostela ani nevejdou.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové