Kapři, kteří přežili české Vánoce, zamíří do zahraničí

Pohořelice - Tuny českých kaprů, které si před Štědrým dnem nikdo nekoupil, teď zamíří na zahraniční trhy. Například Rybníkářství Pohořelice velkou část svých ryb prodá například do Rakouska, kde žije velká komunita pravoslavných. Ti slaví Vánoce o týden později. Prodejci a lesníci se zase zbavují přebytečných vánočních stromků.

Pohořelické rybníkářství prodalo před Štědrým dnem zhruba 430 tun kaprů. „Češi jsou spíše konzervativní, z 98 procent na Štědrý den konzumují kapry. Za to jsme rádi,“ popsal obchodní náměstek rybníkářství Pavel Míšek.

V sádkách ale i přes velký zájem Čechů zůstaly tisíce kaprů a dalších sladkovodních ryb. „Budeme je exportovat převážně do Rakouska, Polska i na Slovensko, kde žijí komunity pravoslavných. Podobně jako my konzumují kapra jako postní jídlo o svátcích,“ vysvětlil Míšek.

Poptávka po čerstvých domácích rybách mírně stoupá

Kapři, amuři nebo štiky už nejsou jen doménou Vánoc. Stále více Čechů si čerstvé domácí ryby dopřává v průběhu celého roku. „Poptávka se zvětšuje i na Velikonoce a roste také v létě – přičítáme to hlavně letnímu grilování,“ přiblížil trend Míšek.

Češi ale stále konzumují více mořských než sladkovodních ryb. „Aktuální statistiky říkají, že Češi sní v průměru šest kilogramů ryb, z toho 1,2 kilogramu tvoří sladkovodní ryby,“ řekl Míšek. Propagaci českých ryb pomohl i projekt Ministerstva zemědělství nazvaný Ryba domácí.

Vánoční stromy putují do štěpkoven, zoo i do zahradnictví

Češi letos podle odhadů nakoupili zhruba milion vánočních stromků. Podobně jako u kaprů ale stovky z nich žádného majitele nenašly. Právě těch se prodejci a lesníci v těchto dnech zbavují. „Vzhledem k tomu, že prodáváme chvojí v průběhu celého roku především do zahradnictví na smuteční vazby, tak vánoční stromky ostříháme – budou využity na chvojí. Kmínky se spálí,“ popsal vedoucí polesí Bílovice nad Svitavou Pavel Podlipný. Řada prodejců pak stromky dodá do štěpkovny, zlomek dostanou také zoologické zahrady jako krmení pro zvířata.

Vánoční stromky
Vánoční stromky

Množství odpadu se o Vánocích zvýšilo o deset procent

Vánoce znamenají více práce také pro firmy, které sváží odpad. Firma Spalovna a komunální odpad (SAKO) proto o svátcích poslala do brněnských ulic více sběrných vozů. „O svátcích se objem odpadu zvýší o 30 procent, hmotnostně je ho více o deset procent. Běžně do ulic vyjíždí dvacet posádek na komunální odpad a šest na separovaný. Teď jsme mimořádně posílili svoz o dalších šest posádek,“ popsal ředitel SAKO Jiří Kratochvíl.

V odpadu se nejvíce objevují papíry a plast. „U popelnic se bohužel po Vánocích často objevují také televize a další elektronika. Jsou to věci, které do směsného komunálního odpadu nepatří. Likvidují je sběrná střediska, kam elektroniku mohou zdarma lidé odvézt. Jsou však líní,“ řekl Kratochvíl. Jen v Brně je přitom sběrných středisek téměř čtyřicet.