Většina měst plánuje ohňostroj až na Nový rok

Jižní Morava/Zlínsko - Většina měst vyčkává s ohňostrojem až na první den nového roku. Pro bezprostřední silvestrovskou show se rozhodli jen zástupci Břeclavi, Znojma a Vsetína. Ostatní města připravují program především na Nový rok, aby si také nejmenší diváci mohli v klidu vychutnat ohnivé vystoupení. Na Zlínsku i letos na oslavách šetří.

Jihomoravský kraj

Bílovice nad Svitavou

Ačkoliv dělobuchy zajistí v Bílovicích hlavně amatérská pyrotechnika, místní dávají přednost tradičním akcím. Letošní 23. ročník Silvestrovského běhu do schodů startuje už v 10 dopoledne. Závodí se v několika kategoriích, přičemž závodníci musí zdolat 145 schodů u místního nádraží. Zahřát se mohou i diváci, když ne pohybem, tak alespoň dršťkovou polévkou.

Blansko

Silvestrovský program v Blansku patří od 15 hodin odpoledne především dětem, pro které je v kině připraven Dětský Silvestr. Poděkovat za uplynulý rok a požádat o boží požehnání pro rok 2013 mohou návštěvníci mše svaté v 16:30 v kostele sv. Martina. Církev československá husitská pořádá mši až o hodinu později, a to v blanenském dřevěném kostelíku. Novoroční oslavy pak začínají na náměstí Republiky v Blansku už v 17:00. Milovníci pyrotechniky si pak přijdou na své o hodinu později.

Brno

Brněnský Silvestr zve už v 16:00 do katedrály sv. Petra a Pavla na mši svatou při příležitosti konce občanského roku. Ohňostroj ale město chystá až na Nový rok. Vystoupení s názvem Poselství věků má připomenout blížící se významné výročí 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Na ohnivou show z hradu Špilberk se mohou Brňané těšit už v 18:00. Stejně jako při mezinárodní přehlídce ohňostrojů Ignis Brunensis bude i nyní hudební doprovod živě vysílán z rádia.

Ohňostroj nad Špilberkem
Ohňostroj nad Špilberkem

Pompézní rozloučení s odcházejícím rokem trvá většinou deset minut, příprava světelné show ale zabere ohňostrůjcům kolem 70 hodin. Tomu odpovídá také cena. Nejvelkolepěji pojalo oslavy již tradičně Brno, které do novoročního ohňostroje investuje půl milionu korun.

Břeclav

Profesionální silvestrovský ohňostroj plánuje také město Břeclav. Na dělobuchy se mohou lidé přijít podívat ke kinu Koruna. Ohňovou show tu doprovodí i diskotéka, která začíná v 23:00. Na samotný ohňostroj se mohou diváci těšit přesně o půlnoci.

Vlastní oslavy připravují také v nedaleké Charvátské Nové Vsi. Místní sokolovna ožije už od 19:00 v oldies disko stylu.

Hodonín

Dělobuchy zavládnou na Masarykově náměstí v Hodoníně v 17:35 na Nový rok. Začátek programu je ale naplánován už na čtvrtou hodinu odpolední.

Vyškov

Rozloučení se starým rokem plánují také Vyškovští. Aby si také děti mohly užít ohňostroj, rozhodlo se město vyčkat s programem až na Nový rok. Od 17:00 se na Masarykově náměstí připravuje loučení s dosavadním rokem, a to za přítomnosti zástupců města.

Znojmo

Hned v prvních minutách na Nový rok se spustí ohňostroj také ve Znojmě. Profesionální show se letos stěhuje z Masarykova na Horní náměstí. Znojemští se ale nebudou nudit ani odpoledne. Dětský program se soutěžemi vystřídají kapely Blue Band a rocková skupina Kristova léta. Z pódia zazní také Robbie Williams revival Brno.

Zlínský kraj

Holešov

Holešovská zámecká zahrada zve na tradiční novoroční ohňostroj 1. ledna 2013. Už po páté odpoledne se mohou přijít diváci podívat na ohnivou show na nebi.

Hostýn

Bazilika na Svatém Hostýnu
Bazilika na Svatém Hostýnu

Duchovní rozměr konce roku mohou hledat poutníci na Svatém Hostýně na Kroměřížsku. Tradiční oslavu bez petard a alkoholu každý rok vyhledá na pět tisíc zájemců. Restaurace na Ovčárně počítá s otevírací dobou do 2 hodin do rána. Dopravu posílí i mimořádné autobusové linky. Kromě obvyklých spojů dle jízdního řádu začíná o půl osmé večer výjezd posilových autobusů v návaznosti na příjezdy vlaků na nádraží v Bystřici.

Uherské Hradiště

Město Uherské Hradiště zve o Silvestru už v 15:30 na akci s názvem Silvestrovský Malovásek do foyer kina Hvězda. O hodinu později za kinem začíná zimní projekce pro děti i dospělé. Zájemci o silvestrovské zimní kino si mohou přinést deky a hrnečky na svařák, občerstvení je totiž zajištěno.

Velká Javořina

Koho neláká oslava konce roku ve městě, může zkusit vycházku na nejvyšší vrchol Bílých Karpat - Velkou Javořinu. Společné zapálení vatry přátelství zakončí každoroční silvestrovské setkání Čechů a Slováků na tomto vrcholku.

Vsetín

Vsetín jako jedno z mála měst na Zlínsku nechce na silvestrovských oslavách šetřit. Připravuje jako každý rok hned dva ohňostroje. Odpolední pro děti a velký večerní pro dospělé.

Zlín

Město Zlín zve hned na několik silvestrovských akcí. Mezi ně patří například Silvestr na svahu J. Šperky, který se nachází nad Domem umění na úpatí Tlusté hory. Kromě grilování a dobré hudby lákají organizátoři také na menší ohňostroj, kterým lidé přivítají hned první minuty Nového roku. Světelná přehlídka má být dokonce vidět i z města. Vstupné je zdarma a slavit se bude i při nepříznivém počasí. Dojezd sjezdovky je totiž opatřený umělým kobercem.

Příznivci divadla zase mohou strávit Silvestra ve velkém sále Městského divadla Zlín. První hosty tu uvítají v 18:00.

Kdo dává přednost aktivnímu způsobu oslav, tomu přijde vhod druhý ročník Silvestrovského běhu v tenisovém areálu TJ SK Zlín. Závodit se bude na deset kilometrů, pro děti je ale připravena i zkrácená varianta. První běžci se začnou scházet už o půl desáté dopoledne. Hlavní závod ale začíná až v jedenáct.

Obecně ale platí, že i letos města na Zlínsku na ohňostrojích chtějí šetřit. Převládat budou spíše menší neoficiální akce.