Začala další Tříkrálová sbírka

Olomouc - Začala Tříkrálová sbírka. Do ulic Olomouce vyrazily skupinky koledníků, kteří chodí dům od domu a vybírají peníze na charitu. Výtěžek pomůže sociálně znevýhodněným lidem. V loňském roce vynesla Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi více než jednadvacet milionů korun.

Tři dívky v kostýmech a s papírovými korunami na hlavách zvoní pod vedením řádové sestry u domů v olomoucké městské části Hejčín. Tam, kde jim otevřou, zazpívají a poprosí o peněžní dar. Dveře pak označí písmeny KMB a aktuálním letopočtem.

Někde dostanou papírové bankovky, jinde jen hrst drobných mincí, ale koledníci nepohrdnou sebemenším příspěvkem.

„Dnes jsou mladší lidé v práci, takže otevírají hlavně důchodci. A ti jsou často velmi štědří,“ uvedla vedoucí skpupiny koledníků, řádová sestra Magdalena.

Myšlenka uspořádat Tříkrálovou sbírku vznikla v roce 2000 právě v Olomouci. Letos vyrazí do ulic měst a obcí olomoucké arcidiecéze čtyři a půl tisíce tříčlenných skupinek koledníků. Podle organizátorů s každým dalším ročníkem roste solidarita lidí.

„I když máme často hlouběji do kapsy, více chápeme, že někdo se má mnohem hůř,“ uvedl koordinátor Tříkrálové sbírky z olomoucké charity Marek Navrátil.

Peníze jsou určeny na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným skupinám lidí. Nejméně deset procent výnosu pak každoročně putuje na humanitární pomoc do zahraničí.

Přesný výtěžek letošní sbírky budou pracovníci Arcidiecézní charity znát koncem ledna.