Obyvatelé Zábřehu se v termínu prezidentských voleb vyjádří i k papírně

Zábřeh - V referendu rozhodnou obyvatelé Zábřehu na Šumpersku o prodeji městských pozemků soukromému investorovi. Ten chce na okraji města postavit papírnu a energetický zdroj, který by spaloval bioodpad. Část lidí je ale proti. Obávají se zhoršení životního prostředí a také nárůstu dopravy. Referendum tam bude ve stejném termínu jako prezidentské volby.

Šest let už soukromý investor usiluje o výstavbu papírny a energetického zdroje na okraji Zábřehu. Více než čtyři roky se nespokojení obyvatelé města snaží prosadit, aby se k věci mohli vyjádřit sami v referendu. Bývalé vedení radnice ale nechtělo hlasování kvůli smlouvám s firmou připustit. Na popud odpůrců projektu nakonec rozhodl Ústavní soud.

A ten konstatoval, že žádnou smlouvou, kterou město uzavřelo se soukromým subjektem, nelze ochudit občany o právo na přímou demokracii. „To znamená, že můžeme přímo rozhodovat o naši budoucnosti,“ uvedl člen přípravného výboru Petr Wolf.

Vyjádřit svůj názor mohou lidé v pátek a v sobotu. Ve stejném čase a na stejném místě. na kterém se mohou vyslovit pro jednoho z prezidentských kandidátů.

„Otázka zní, zda občané souhlasí s tím, aby město prodalo pozemky firmě Wanemi,“ uvedl starosta Zábřehu František John.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Mluvčí městského úřadu Daniel Gryc upozornil, že platnost referenda je podmíněna pětatřicetiprocentní účastí, což je přes čtyři tisíce obyvatel.

Zástupce společnosti Wanemi nebyl k zastižení, nezvedal mobilní telefon. Do redakční uzávěrky nereagoval ani na sms se žádostí o vyjádření. Na svých webových stránkách ale firma vyzývá: Ignorujte referendum. Smlouvami mezi touto společností a městem se navíc stále zabývají soudy. Starosta John vysvětlil, že v případě smluv, které jsou už podepsané, existují pochybnosti, zda jsou v pořádku. Proto se město obrátilo na soud.

První výsledky referenda by měli lidé znát v sobotu kolem šestnácté hodiny.