V Brně se sešly československé házenkářské legendy

Brno - Novoroční házenkářský pohár se stal zároveň příležitostí ke vzpomínce na čtyřicet let starý úspěch československé reprezentace na olympiádě v Mnichově. Tým kolem trenérů Víchy a Šestáka se po skvělých výkonech překvapivě probojoval až do finále a po porážce se suverénní Jugoslávií získal senzační stříbrné medaile.

 

Zatím jedinou olympijskou medaili získala československá házená na hrách v roce 1972 v Mnichově. Tehdejší reprezentanti se znovu sešli právě v Brně, kdy dvacet let po rozdělení republiky na tehdejší úspěch zavzpomínali. Někteří z party stříbrných hrdinů se v Brně viděli po dlouhých letech. Český házenkářský svaz je při příležitosti výročí rozdělení republiky ocenil pamětní plaketou.

Video Reportáž Ivy Gambové
video

Reportáž Ivy Gambové

Na olympijský úspěch nedokázala házenkářská reprezentace od roku 1972 podobně výrazně navázat. Medaile byla o to cennější, že tým tehdy krátce před olympiádou prošel generační výměnou. Českoslovenští házenkáři měli v Mnichově velké problémy se samotným postupem ze základní skupiny. V semifinálové skupině ale dokázali porazit silné týmy Švédska a Sovětského svazu, a nakročili tak k historickému úspěchu. Suverénní tým Jugoslávie se tehdy ve finále ukázal nad síly československého výběru.

Federální reprezentace svou poslední reprezentační akci zažila krátce po rozpadu republiky na mistrovství republiky v roce 1993. Od té doby se házenkářské cesty Čechů a Slováků rozešly. Na jedné věci se ale českoslovenští pamětníci ze stříbrného Mnichova shodli. Společný tým Čechů a Slováků by měl na napodobení jejich úspěchu výrazně větší šanci.