Výstava v Hlučíně připomene legendární stavebnici Merkur

Hlučín - Muzeum Hlučínska v Hlučíně připravuje výstavu věnovanou stavebnici Merkur, která byla pro mnohé lidi starší generace zcela zásadní dětskou hrou. Exponáty pocházejí ze soukromé sbírky Jiřího Mládka, který se této chytré zábavě věnuje třicet let. „Z děrovaných dílů Merkuru se dá postavit opravdu všechno. Zatím jsem nenarazil na nic, co by Merkur nedokázal,“ uvedl Mládek.

 

 

Právě na modelech, které postavil Jiří Mládek, je výstava postavená. „Návštěvníci uvidí obrovské ruské kolo, vláček s kolejištěm, lodě, auta, rýpadla i modely známých staveb jako Ivančický železniční viadukt,“ uvedla Jana Nevřelová z Muzea Hlučínska.

Stavebnice Merkur vznikla v Polici nad Metují roku 1920. Jaroslav Vancl si založil firmu Inventor a nechal si patentovat originální konstrukci dětské kovové stavebnice. „Původně byly kovové díly navzájem spojovány háčky. Roku 1925 přešel výrobce na nový systém, který se zachoval dodnes. Poté zaregistroval novou ochrannou známku Merkur,“ shrnula začátek dlouhé historie stavebnice Nevřelová.

Hra se dál vyvíjela a od šedesátých let minulého století se vyvážela do celé Evropy. Merkur zažil privatizaci, konec výroby i její restart. V současné době se stavebnice v Polici nad Metují opět vyrábí.

„Součástí výstavy bude herna pro děti i dospělé, kde si návštěvníci buou moci vybrat z dvaceti stavebnic Merkus a sami si sestavit model podle svých představ,“ dodala Nevřelová.

Výstava začne v Muzeu Hlučínska 17. ledna a potrvá do 14. dubna.