Inforamce o upravenosti běžkařských tras v Jeseníkách budou on-line na internetu

Jeseníky - Návštěvníky Jedeníků čeká více udržovaných běžkařských tras a nově on-line informace o jejich stavu. Sdružení cestovního ruchu Jeseníky spustilo na svých webových stránkách aplikaci, která běžkařům nabízí právě aktuální zprávy o kvalitě stopy v nejrůznějších částech hor. Data se na internet dostanou prostřednictvím GPS umístěných na rolbách, které běžkařské trasy upravují.

Lada Králová jezdí na běžkách odmalička. Ne vždy ale byla trasa, kterou si na projížďku vybrala, dostatečně upravená. Teď stačí, aby klikla na internet a během chvilky má jasno.

„Je to výborná věc, protože před tím, než ráno vyrazím, tak se podívám, která stopa je aktuálně upravená a podle toho se můžu rozhodnout, do které oblasti pojedu,“ uvedla lyžařka Lada Králová.

Systém funguje na jednoduchém principu. Každá rolba, která pro běžkaře upravuje některou ze třinácti lokalit, je vybavená GPS modulem. Ten v okamžiku, kdy sněžné vozidlo vyrazí do terénu, vyšle signál a na internetu se začnou zbarvovat ty části, které už rolba projela.

„Běžkaři okamžitě vidí, kudy jedu a můžou klidně běžet hned za mnou,“ řekl řidič rolby Milan Vobořil.

Například na Červenohorském sedle vyjíždí rolba každé tři dny. Upravit musí na čtyřicet kilometrů běžeckých tras

„Trasy jsou i barevně rozlišené, a to podle toho, kdy byly upraveny. Nejvyhledávanější místa jsou na hřebeni. Pokrývá to v podstatě celé Jeseníky,“ řekl Petr Sýkora, manažer Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Projekt monitorování stavu běžkařských tras vznikl v roce 2005 na Šumavě. Jeseníky se ho účastní poprvé. V budoucnu by běžkaři mohli na internetu získat informace nejen o českých horách, ale také o těch v Polsku a na Slovensku.