Repelent 21 připomenul Palachův týden

Zlín - Za odchod KSČM z krajské rady dnes ve Zlíně opět protestovali příznivci iniciativy Repelent 21. V 16 hodin se před zlínskou radnicí na náměstí Míru sešlo několik desítek lidí. Demonstrace byla součástí protestů občanských iniciativ z celé České republiky proti účasti KSČM v krajských radách. Protesty se konají u příležitosti výročí Palachova týdne v lednu 1989.

Ani mrazivé teploty neodradily některé odpůrce komunistického vedení kraje od účasti na dnešním protestu. Na něm se sešla asi stovka lidí. Podle organizátorů série protestů vyvrcholí až společnou sobotní demonstrací v Praze. Aktivita sdružení Repelent 21 ve Zlínském kraji prý neskončí, dokud se rada kraje „neočistí“ od zástupců KSČM. Příznivci hnutí, které bojuje především proti prvnímu komunistickému hejtmanovi, si dávají za cíl oslovit mladé lidi.

Aktivisté zahájili protestní týden demonstrací proti účasti komunistů ve vedení kraje, a to v pondělí 14. ledna na Horním náměstí v Olomouci. Akce vyvrcholí zítra v Praze na Václavském náměstí.

„Jestli se tady budou zavírat lidé za názor, nebo nebudou, o to se hraje právě teď. Palachův týden se nabízel k tomu, abychom kontinuálně projeli kraji. Naše nabídka se setkala s obrovskou odezvou. Máme velký potenciál, a to nejen díky rekvizitám, jako je například klec připomínající improvizované vězení nebo šibenice,“ přiblížil Zbyněk Horváth z občanského sdružení Repelent 21.

Základním cílem série demonstrací je podle aktivistů především osvěta. „Domníváme se, že pokud si lidé seženou dostatek informací o tom, co to byl komunismus, co je dnešní KSČM a že se jedná o velmi shodný průsečík totality, není potřeba dělat nic víc pro to, aby tady byla demokracie zachována,“ doplnil Horváth. Kromě demonstrací chystají lidé kolem sdružení Repelent 21 ve Zlínském kraji i kampaň, která by měla lidem ukázat, co je na komunismu špatného.

„Chceme tuto kampaň spustit v největších městech kraje, v Uherském Hradišti poběží od příštího týdne,“ uvedl další z členů sdružení Radek Hegmon. Kampaň má kromě tlaku na politiky ostatních stran, aby uzavřeli koalice bez KSČM, přispět k tomu, aby lidé nebyli vůči „hrozbě komunismu“ lhostejní. „Jsme v takové nouzi, že nám nic jiného nezbývá. Na zastupitelstvu jsem slyšel názory voličů KSČM a dostal jsem ještě větší strach,“ uzavřel Hegmon.