Nevšední historii Blanenska představují čtyři nové výstavy

Blansko – V loňském roce opravený blanenský zámek začíná ožívat. Od ledna si tam návštěvníci můžou prohlédnout čtyři nové výstavy, které přináší historické zajímavosti z okolí Blanska. Představují objevitele, kteří se podíleli na prozkoumávání Moravského krasu, středověké hrady, litinové sochy a chemickou laboratoř barona Karla von Reichenbacha.

Právě chemická laboratoř je tím zřejmě největším lákadlem. Kromě toho, že si zde mohou děti vlastnoručně odlít ozdoby z parafínu, se návštěvníci podívají do prostor, které byly padesát let nepřístupné a jen náhodou objevené při rekonstrukci v roce 2007. „Chceme připomenout významnou osobnost barona Karla von Reichenbacha. Jako objevitel a vynálezce v Blansku mimo jiné objevil látku zvanou parafín,“ prozradila ředitelka Muzea Blanska Eva Nečasová.

Nejzajímavějším exponátem v celém muzeu je originální potápěčský skafandr Karla Divíška, který je součástí expozice o objevitelích Moravského krasu. „Měl přezdívku Tunál, potápěl se v Punkevních jeskyních a podílel se na jejich objevování a zpřístupňování,“ dodala Nečasová.

Vůbec poprvé historici ukazují na jednom místě podobu všech středověkých hradů Blanenska. Obrázky a modely představující stavby v době jejich největší slávy. „Jsou tady známé hrady, které turisté dobře znají, ale jsou zde také hrady, které možná překvapí. Třeba jeskynní hrad v Moravském krasu,“ uvedla Nečasová.

Video Hovoří Eva Nečasová
video

Hovoří Eva Nečasová

Poslední novinkou na blanenském zámku je staronová expozice litinových figurálních plastik, kterým vévodí slavná pamětní deska císaře Josefa II. orajícího u Slavíkovic. Muzeum má otevřeno v zimním období od úterý do pátku a prohlídka trvá asi hodinu a půl.