Řidiče i chodce ohrožuje ledovka

Brno – Teploty mírně pod nulou a lehké mrholení komplikují už od neděle život obyvatelům jižní a východní Moravy. Na silnicích i chodnících se tvoří ledovka, lidé by proto měli být opatrní. Záchranáři dokonce kvůli počasí vyjíždí k úrazům a nehodám častěji než na Silvestra nebo Nový rok. Meteorologové varují, že ledovka by se měla tvořit celý den.

Tomkovo náměstí, ulice Koliště nebo Zvonařka – například tady dnes řidiči bourali kvůli ledovce. A to i přesto, že už před třetí hodinou ráno vyjelo do ulic Brna všech 21 sypačů. Stále jsou totiž ideální podmínky pro tvorbu ledovky – lehce mrholí a teplota se drží pod bodem mrazu. „S ohledem na to jsou neošetřené chodníky a boční komunikace velmi kluzké. Doporučujeme proto nejen opatrnou jízdu řidičům, ale i velmi opatrnou chůzi při pěší dopravě,“ doporučil provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.

Ledovka by dnes mohla řidiče zaskočit například v okolí Mikulova nebo Pohořelic, potíže s ní jsou na Blanensku, Znojemsku, na Vyškovsku nebo Břeclavsku. U Velkých Němčic dopoledne narazila řidička osobního auta do avie. Třicetiletá žena přijížděla po zledovatělé silnici ke křižovatce, ale dostala smyk a její auto skončilo přímo pod avií. Řidiče avie museli vyprostit hasiči. Řidičku auta a tříleté dítě, které cestovalo s ní, převezli záchranáři k ošetření do nemocnice. Jejich zranění jsou s největší pravděpodobností lehčí.

Podobná je situace také ve Zlínském kraji. Problémy se dají očekávat například na silnicích druhé a třetí třídy na Vsetínsku, které pokrývá zledovatělá vrstva sněhu do pěti centimetrů.

Moravu trápila ledovka už v neděli, kdy policie zaznamenala vyšší počet nehod. Většinou šlo ale o drobné kolize s nízkou škodou.

Záchranáři v neděli vyjížděli nejčastěji za posledních 13 let

Víkendové rozmary počasí zaměstnaly také zdravotníky. „Zdravotnická záchranná služba za včerejší den vyjížděla k celkovému počtu 260 akcí, což je druhý nejvyšší počet od roku 2000. Předčilo to i počty silvestrovských a novoročních výjezdů. Výraznou mírou se na tom podepsala změna klimatických podmínek,“ potvrdil mluvčí záchranářů Radek Turin. Častěji než jindy vyjížděli záchranáři například k úrazům na veřejných prostranstvích.

Nárůst počtu pacientů od soboty zaznamenali také lékaři v brněnské Úrazové nemocnici. Velká část přišla s úrazem, které si způsobili při uklouznutí na ledovce. „V neděli jsme operovali pět pacientů a na dnešek zůstalo dalších pět. Nejzávaznější byla tříštivá zlomenina lokte, zlomenina krčku stehenní kosti a tříštivá zlomenina bérce,“ popsal vedoucí traumatologie Úrazové nemocnice Jan Filipinský. Nejvíce úrazů si tradičně způsobili starší lidé. „Nicméně i skupina zraněných mladých lidí byla výrazně větší oproti normálu,“ dodal Filipinský.