Šéf strážníků pro ČT: Obvinění je vykonstruované a směšné

Brno – Ředitel brněnské městské policie Jaroslav Přikryl v rozhovoru pro Českou televizi označil své trestní stíhání za absurdní. Státní zástupce jej viní z toho, že nezákonně odpouštěl přestupky svým známým. Přikryl dnes odmítl, že by kvůli stíhání rezignoval – o jeho vině prý může rozhodnout jedině soud.

Podle státního zástupce Přikryl zneužil pravomoc úřední osoby, když zastavil vyřizování dopravních přestupků svých známých. V jednom případě Přikryl zastavil projednávání pokuty řidiči, který vezl těhotnou ženu do porodnice a špatně zaparkoval, v druhém případě šlo o pořadatele přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis, který vjel do zákazu u Brněnské přehrady.

Přikryl poprvé přišel s vysvětlením svého postupu. „Já jsem rozhodl pouze o tom, na co mám pravomoc, a ve prospěch těch lidí, o kterých se strážníci domnívali, že spáchali přestupek. Dotyční měli výjimky, a pokud by je umístili, tak jak měli, nemohlo by k tomuto stíhání nikdy dojít,“ hájil svůj postup. Řidič parkující před porodnicí podle něj jednal v krajní nouzi, druhý zase viditelně neumístil platné povolení k vjezdu.

To, že šlo o jeho známé, podle něj v zastavení případů nehrálo žádnou roli. "Co je špatného na tom, když řeknu: Ano, vy jste se nemohli dopustit přestupku, když máte výjimku. Nezáleží přece na tom, jestli jste nebo nejste můj známý," tvrdil.

Přikryl dodal, že celé trestní stíhání považuje za absurdní. „Stíhání vůbec nic neznamená, o vině rozhoduje soud. Já jsem přesvědčen o tom, že pokud se to vůbec dostane k soudu, tak se na to můžu těšit,“ zdůvodnil. Právě kvůli tomu, že je přesvědčený o svojí nevině, nehodlá na místo ředitele brněnské městské policie rezignovat.

„Trestní řízení je vedeno důvodně. Hodnotit důkazy v současném stadiu nebudeme,“ reagoval mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Za šéfa strážníků se v minulosti postavil také primátor. „S ohledem na presumpci neviny a teprve včera obdrženou informaci nebudu dělat nyní žádné rozhodnutí. Vyčkám na průběh a závěry vyšetřování,“ řekl Roman Onderka (ČSSD).