Nevidomí z Olomouce mají nové počítačové centrum

Olomouc - Nové centrum pomáhající nevidomým a slabozrakým lidem otevřela dnes v Olomouci společnost Brailkom. Cílem střediska je pomoc zrakově postiženým v hledání počítačových programů nebo mobilních aplikací, které jim usnadní život. Podobné centrum zaměřené na moderní technologie fungovalo pouze v Praze.  

Honzovi je 17 roků, nevidomý se už narodil. Počítač mu alespoň trochu usnadňuje život. Díky novým aplikacím, které se bude učit ovládat, získá přístup k věcem, které zdravý člověk považuje za úplně běžné, třeba čtení knih.   
  
Na počítači zatím nejčastěji poslouchá hudbu, hraje hry a píše si s přáteli. Nové programy mu ale pomůžou i s učením. Právě usnadnění práce a soběstačnost je hlavním cílem nového Centra odborné podpory pro nevidomé a slabozraké.

„Lidé budou jezdit k nám na školení. Budeme je postupně učit víc než jen základní věci,“ řekl Boris Dušek, zástupce obecně prospěšné společnosti Brailcom.

Video Reportáž Martina Laštůvky
video

Reportáž Martina Laštůvky

„Speciální skupinou, které chceme také nabídnout naší podporu, jsou úředníci a lidé, kteří pracují s hendikepovanými, aby si sami udělali ucelenější představu o jejich potřebách,“ dodal ředitel Brailcomu Jan Buchal.

Prostory nového centra pro nevidomé a slabozraké jsou prozatím prázdné. Už brzy se tam ale budou učit desítky klientů. Ti se tady třeba naučí pracovat s kamerovou lupou Visio book, která jim umožní zvládat výuku v normálních školách.