Výjimky v Moravskoslezském kraji: Karlova studánka zůstala věrná Karlovi

Moravskoslezský kraj - O patnáct tisíc voličů méně než při prvním kole prezidentských voleb vyrazilo v pátek a v sobotu k urnám v Moravskoslezském kraji. A jasná většina z nich volila Miloše Zemana. Ten oproti svému kandidátovi získal v regionu dvakrát víc hlasů. Za prezidenta ho chtělo přes 360 000 lidí. Karel Schwarzenberg vyhrál jen v sedmi obcích.

V prvním kole voleb vyhrál v Nové Pláni na Bruntálsku Vladimír Franz. V druhém se většina obyvatel vesnice u Slezské Harty ale rozhodla volit Karla Schwarzenberga, i přesto, že Franz podpořil jeho soupeře Miloše Zemana.

V Karlově studánce ukázali voliči, že jejich obec nenese jméno jednoho z kandidátu nadarmo. Karel Schwarzenberg tam vyhrál v prvním i druhém kole prezidenstkých voleb. Jinak patřilo ale Bruntálsko Zemanovi. A stejně tak Opavsko. Schwarzenberga tam volili jen ve Velkých Hošticích a Bohuslavicích.

Na Novojičínsku vyhrál Karel Schwarzenberg jen ve dvou obcích - v Rybí a v Bernarticích nad Odrou. Volili ho tam i v prvním kole. „Jsme taková zvlášní obec,“ tvrdí obyvatel Bernatic.

Rozhodující hlasy v druhém kole prezidentských voleb získal Miloš Zeman na Karvinsku. Volily ho tam tři čtvrtiny voličů.  I Frýdecko-Místecko ovládl Miloš Zeman. Až na jednu malou podbeskydskou obec. V Malenovicích totiž chtěli za prezidenta Karla Schwarzenberga.

V Ostravě Zeman také jasně vyhrál. Podporovali ho i tamní podnikatelé v čele s majitelem vítkovických strojíren Janem Světlíkem. „Myslím si, že má dobrý vztah ke kraji a krajský průmysl potřebuje nová odbytiště. Zahraniční diplomacie v tom může pomoct,“ tvrdí také hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák z ČSSD.

Nově zvolený prezident by se na severní Moravě mohl objevit už krátce po své inauguraci. Přijal totiž pozvání na sjezd ČSSD, který se uskuteční 15. a 16. března v ostravském Gongu.