Chemici z Ostravy získali certifikát na rozbor směsí do ostřikovačů

Karviná - Když vloni v září zemřel v Karviné první pacient na otravu jedovatým alkoholem, nikdo netušil, že jeho smrt odstartuje vlnu otrav, jaké v naší republice nemají obdoby. Čtyřicátou a zároveň nejmladší obětí metanolu se stala šestnáctiletá dívka z Ústí nad Labem. Od začátku dělali rozbory alkoholu i chemici z Centra nanotechnologií na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě. A právě oni teď jako první v republice získali certifikát na rozbor směsí do ostřikovačů, které vysoce jedovatý metanol také obsahují.

Bez této, většinou modré kapaliny, se hlavně teď v zimě neobejde žádný motorista. Do loňského září ale jen málokdo věděl, že zimní směs do ostřikovačů může obsahovat i metylalkohol. Povoluje to zákon, který platí od roku 2010. Daniela Plachá z Centra nanotechnologií uvedla, že v takovém případě musí být nádoba speciálně označena. Žádná oficiální studie ale zatím negativní účinek metanolu v ostřikovací směsi nepotvrdila.

„Musíme si nicméně uvědomit, že se jedná o vysoce toxickou látku. Metanol je nebezpečný při požití, je ale také nebezpečný při styku s pokožkou. Znamená to, že pokud se polijete při manipulaci s touto tekutinou, může dojít k negativním účinkům,“ uvedla Plachá.

Video Reportáž Ivy Bartoňové
video

Reportáž Ivy Bartoňové

Jestli směs obsahuje povolené množství metanolu, to zjistí chemici do půl hodiny. Stejně jako u alkoholu. Od března mohou o rozbor požádat i soukromé osoby. Laboratoř za něj bude účtovat přibližně stokorunu. A tamní chemici pokračují i v rozborech alkoholu, který zkoumají od vypuknutí metanolové aféry.

„Analýzy už ale neděláme bezplatně jako dosud. Částka 120 korun, kterou lidem účtujeme, je však násobně nižší, než skutečné náklady,“ řekl Zdenek Lacný z Centra nanotechnologií. Přesné ceny rozborů ostřikovacích směsí i alkoholu jsou na webových stránkách Centra nanotechnoligií.