Ministerstvo dopravy chce zrychlit některé silnice. Kraj má připomínky

Ostrava - Ministerstvo dopravy chce na pěti úsecích silnic první třídy v Moravskoslezském kraji zvýšit povolenou rychlost na 110 kilometrů v hodině. Krajská policie a hejtmanství ale hodlají tento seznam změnit. Kraj navíc upozorňuje na to, že po změně kategorie silnic se mohou starší nákladní auta znovu objevit v centrech obcí.

Ministerstvo dopravy chce povolit řidičům na některých úsecích silnic I. třídy rychlost sto deset kilometrů v hodině. Seznam tras v Moravskoslezském kraji se ale ani po půl roce jednání Prahy s Ostravou nezměnil.
 
Ministerstvo dopravy počítá s tím, že by se stodesítkou mělo jezdit mezi Novým Jičínem a Příborem, na silnici, kde protijedoucí směry oddělují pouze tenká lanová svodidla. Tragických nehod tam už sice ubylo, lana ale nákladním autům v přejetí do protisměru nezabrání.
 
„Vnitřní jízdní pruh, tedy ten takzvaný rychlejší, je užší než by měl být. Proto zvýšení rychlosti za současného stavu nedoporučujeme,“ uvedl šéf ostravského Dopravního inspektorátu Jiří Zlý.


 
Ministerstvo dopravy výčet úseků označuje pouze za návrh. Pokud Parlamentem projdou novely potřebných zákonů, nakonec o zvýšení rychlosti rozhodnou kraje.
 
Naopak o dvacet kilometrů pomaleji by se mělo jezdit na R48 z Rychaltic do Českého Těšína a na R56 z Frýdku-Místku do Ostravy. Ovšem pouze teoreticky. Úředníci tvrdí, že pokud budou vyhovovat parametry, stotřicítku ponechají.

Na nových úsecích přibude kromě vyšší rychlosti ještě jedna změna: Stejně jako na dálnicích po nich nebudou moci jezdit pomalá vozidla, třeba traktory nebo stará nákladní auta.
 
Například na trase z Ostravy do Havířova by tak pomalá auta musela jezdit přes centra Bartovic a Šenova. To by mohlo být zásadní překážkou pro zvýšení rychlosti.
 
„Budou se muset hledat varianty, jestli je vůbec možné pro takzvaný pomalý provoz hledat nějaká jiná řešení, například v podobě objízdných komunikací,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.
 
Rychleji by se mělo začít jezdit v příštím roce, zatím zřejmě bez dálniční známky. A to i na úsecích současných rychlostních silnic z Frýdku-Místku, kde je teď známka povinná.