Opavští strážníci mají nové vysílačky. Ty staré nebyly bezpečné

Opava - Opavští strážníci mají nové digitální vysílačky. Impulzem k tomu byly zprávy od radioamatérů, kteří dokázali starý systém jednoduše odposlouchávat. Ani digitální síť ale není zcela bezpečná. Rádioví nadšenci se do ní se speciálním vybavením dokáží nabourat také. Opava ale věří, že vysílačky jejích strážníků už teď nikdo sledovat nebude.

Staré analogové vysílačky strážníků mohl kterýkoliv radioamatér odposlouchávat i desítky kilometrů daleko. A nejen to. Pokud do vysílačky strážník mluvil, slyšeli jej všichni kolegové.

„V případě, že strážník byl třeba v trolejbuse nebo autobuse, protože také jezdí městskou hromadnou dopravou, tak to mohli slyšet i občané, což bylo velmi nepříjemné,“ potvrdil primátor Opavy Daniel Žídek.

Staré vysílačky proto skončily v krabicích. Třicet šet nových digitálních přístrojů pořídili strážníci za 700 tisíc korun. „Radiostanice obsahují i GPS. Díky tomu taky můžeme koordinovat hlídky při výkonu služby a můžeme samozřejmě zajistit i bezpečnost strážníků,“ uvedla mluvčí Opavy Petra Stonišová.

Jenže ani vysoké investice nezaručí naprostou bezpečnost. Se speciálním vybavením lze odposlouchávat i digitální vysílačky. Nejmenovaný radioamatér se dokáže s upraveným přijímačem a softwarem napojit na digitální síť městských strážníků.

„Průšvih je totiž v tom, že spousta uživatelů digitálních radiostanic si myslí, že digitální rovná se kódovaný, ale to není pravda. Jediná ochrana je používat šifrovací klíče,“ řekl radioamatér.

Jenže i ty lze obejít. Cena přijímače se ale může vyšplhat až k milionu korun. To je třeba případ vysílaček státní policie nebo strážníků v Ostravě. Ti používají šifrovaný digitální systém už osm let. „Od roku 2005 jsme nezaznamenali žádné neoprávněné napojení na naše vysílání,“ uvedla mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová.

Vedení opavských strážníků tvrdí, že také jejich síť bez drahých přístrojů odposlouchávat nepůjde. Staré analogové vysílačky by teď měli dostat dobrovolní hasiči.