Rodiče vlastními silami zbudovali novou školku

Brno – Z iniciativy rodičů vznikla v brněnské městské části Líšeň nová školka. Dnes zrekonstruované prostory poprvé zaplnil dětský smích. Rodinné centrum Pastelka nabízí zařízení jako alternativu pracujícím rodičům, jejichž dítě se do státní mateřinky nedostalo. Každoročně jde jen v Brně o stovky dětí.

Kritický nedostatek míst, tak mluví o situaci v mateřských školách líšeňské Rodinné centrum Pastelka. Právě to motivovalo rodiče k tomu, aby si pod záštitou centra otevřeli vlastní školku. „Hlavním kritériem pro přijetí dítěte je podmínka pracovně-právního vztahu obou rodičů, nebo jednoho rodiče v případě samoživitele. Tím se liší od klasické mateřské školy, kde je rozhodující věk dítěte,“ vysvětlila koordinátorka projektu Veronika Hradová.

Rodiče za svoje dítě ani neplatí školné. Na provoz získalo centrum evropské dotace, prostory poskytla a nechala zrekonstruovat líšeňská radnice. Dnes nastoupilo prvních sedmnáct dětí, které budou novou školku navštěvovat do června. „V květnu budeme vypisovat nové výběrové řízení pro děti, které začnou docházet do školky od září,“ uvedla předsedkyně centra Alena Stejskalová.

V Brně je ve školkách 2 200 míst

V krajské metropoli od loňského roku funguje elektronický systém přihlášek. Město si od projektu slibuje větší transparentnost i jednodušší administrativu pro ředitele školek. Do konce února mohou rodiče získat pro svoje dítě přihlášku, sběr přihlášek proběhne až za měsíc – 4. a 5. března v konkrétních mateřských školách. Od 11. března začnou školy o přijetí dětí rozhodovat, rodiče mohou stav své přihlášky sledovat online.

Přihlášky dětí jsou bodovány podle sedmi kritérií – roli hraje věk, trvalý pobyt v Brně a v městské části, ale také to, zda danou mateřskou školu navštěvuje sourozenec. Přesné informace jsou na webových stránkách projektu.